13.3.2021; 13:10 Dnes v kalendáři nezáří sedmička, jako v básničce o bolševické říjnové revoluci, ale třináctka, tedy číslo přinášející podle pověr smůlu a neštěstí. Dnes je 13. března 2021 a neštěstí lidstvu už druhý rok přináší hnusný koronavirus. Špatná nálada se musí chtě nechtě projevit při činnosti člověka, tedy i psaní komentářů.
Zásluhou změn počasí dochází k změnám v přírodě. Ornitologové si lámou hlavy nad tím, proč místo bílých čápů, kteří bývali ozdobou komínů, přilétají čápi černí. Ti nepřitahují pozornost lidí, nejsou zajímaví, neboť se podobají havranům, kormoránům, volavkám a jiným ptákům s tmavým peřím.
Při sledování vývoje pandemie nemohu sdílet optimizmus ministra zdravotnictví, že se u nás už začalo blýskat na lepší časy. Vánoční řízené promořování českého obyvatelstva, a povánoční neřízené, se nyní ukazuje jako katastrofa, která způsobila zbytečnou smrt tisíců lidí. Zmírnění pandemie lze sledovat v USA, kde od poloviny ledna trvale ubývá nových případů a úmrtí lidí na Covid-19. Projevuje se zřejmě očkování, ale hlavně to, že po výměně prezidentů Američané začali být zodpovědnější, rozumnější a mnohem ukázněnější než za ignorantské vlády narcise Trumpa. Od poloviny ledna do současnosti ve Spojených státech klesl počet nových případů přibližně na třetinu, počet úmrtí na polovinu. V českých podmínkách naopak nových případů a úmrtí přibývá.
Náhlé uvolnění opatření a puštění lidí do hor a k moři byla největší chyba, a nejen u nás. Nevyzpytatelné je pozvolné uvolňování jako v Německu a Rakousku. Rakušané na počátku března pustili některé děti do škol a dnes jsou na dvojnásobném množství nových případů než v únoru. Koronavirus lze přirovnat k potkanům v prasečáku nebo městské kanalizaci a okolí, také je v příznivém prostředí nezničitelný. Když si myslíme, že jsme potkany zlikvidovali a přestaneme "jedovat", rozmnoží se tak, že jsme z toho nešťastní. Potkani se nejsnáze zlikvidují tím, že nedostanou potravu, že nemají co kousat. Něco podobného by mohlo platit i na koronaviry. Tím, že se nechají vymírat staří lidé se pandemie nezastaví. Vakcinace je jedno neúplné řešení, ale chtělo by to zjistit, co koronaviru nejvíc chutná a jednoduše ho vyhladovět.
V březnu jsou připomínána různá významná výročí. Kulaté 90. narozeniny oslavil vůdce východoevropské demokratické revoluce Michail Gorbačov. V době (1985), kdy usedl do křesla nevyššího komunistického tajemníka v Kremlu bylo mu 54 let a svět žasl, nad tím, jaký mladý člověk se ujal řízení neohrabaného kolosu, jakým byl Sovětský svaz. Dříve bývalo pravidlem, že v Kremlu můžou být jen lidé zkušení, kteří mají za sebou Říjnovou revoluci, Stalinovu vládu a boje 2. světové války. Gorbačov jako jeden z mála sovětských pohlavárů neholdoval vodce, a tak vyhlásil prohibici, která částečně fungovala v Moskvě a jiných velkoměstech. Prohibice měla reformovat komunistickou stranu, ale dopadlo to jinak. Ukázalo se, že komunisté sovětského typu jsou nereformovatelní. Zároveň se snažil zachránit sovětskou ekonomiku vyčerpanou zbrojením. Zbrojení chtěl zastavit, ale to nešlo bez jednání s Reaganem. Tím si ovšem v ostatních zemích Varšavského paktu nevysloužil pochvalu od komunistů oddaných internacionalizmu. Pustil je tedy k vodě, oznámil, že jim do budování jejich komunizmu mluvit nebude. Bez pomoci z Moskvy se komunisté v satelitech nebyli schopni u moci udržet. Neudrželi se nakonec ani v Moskvě.
Před 171 lety se ( 7.3.1850) narodil Tomáš G. Masaryk, první československý prezident. Byl to člověk od roku 1918 z různých důvodů velmi uctívaný. Měl štěstí na dobu a běh událostí, ve kterých žil. Dneska by se těžko prosadil.
V březnu před 73 lety zemřel na nádvoří Černínského paláce Jan Masaryk, syn bývalého prezidenta. Důvod jeho smrti se nepodařilo ani za 73 let přesvědčivě objasnit. Nešťastná náhoda, sebevražda, vražda? Asi z každého kousku něco. Je možné, že pod vlivem drog a alkoholu se Jan Masaryk nakláněl z okna a vypadl. Je známo, že od mládí trpěl psychickými poruchami, takže po 25. únoru 1948 pod politickým nátlakem ze všech stran ztratil nad sebou kontrolu. Při osudné demisi 12 ministrů demokratických stran (Národně socialistické, lidové a slovenských demokratů) byl právě Jan Masaryk jazýčkem na váhách. Pokud by podal i on demisi, chyběla by v kabinetu nadpoloviční většina a Gottwaldovu vládu by prezident Beneš musel odvolat, jmenovat úřednickou vládu a vypsat volby. Jan Masaryk jel s demisí na Hrad, ale Beneš mu to rozmluvil, nechtěl přijmout ani demisi oněch 12 ministrů, protože spoléhal na ústavní pořádek. Nepočítal s tím, že jsou možné i komunistické nátlakové prostředky, dělníci v ulicích a samopaly na autech. Toho se Beneš zalekl, jeho mozek zkratoval (už po několikáté, když šlo o osudové rozhodnutí), přijal demisi a schválil doplnění Gottwaldovy vlády komunisty, ve které zůstal jako ministr zahraničí i Jan Masaryk. Začala komunistická hrůzovláda, zatýkání, znárodňování majetku a útěk lidí za hranice.
Ještě další březnová výročí jsou zajímavá. V březnu 1953 zemřel J. V. Stalin a krátce po něm Klement Gottwald. V březnu 1953 začala také výroba nesmrtelných nákladních automobilů Praga V3S (Vojenský 3tunový Speciál), které je dodnes možné na českých a slovenských silnicích spatřit. Právě jeden z prvních vyrobených vozů V3S táhl na Vítkov dělovou lafetu s Gottwaldem v rakvi.
Josef Zahradníček
Žádné komentáře:
Okomentovat