Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

úterý 16. března 2021

Před 100 lety získalo Turecko horu Ararat

 Před 100 lety, 16. března 1921, bylo jednání mezi sovětským Ruskem a Tureckem uzavřeno dohodou o přátelství a bratrství. Ve skutečnosti se jednalo o mírovou dohodu, při níž Turecku byla oficiálně předaná bývalá území ruské říše; Kars, Ardagan a Curmalinský průsmyk s uctívanou horou Ararat. Turecko se vzdalo Batumy ve prospěch sovětské Gruzie. Mimo toho se Moskva zavázala poskytnout Turecku finance a zbraně.

V Turecku byly v roce 1920 dvě vlády: V Ankaře sídlila vláda vůdce národně-osvobozeneckého hnutí Mustafa Kemalja, v Istanbulu sídlila vláda sultána Mehmeda VI. uznávaná mezinárodním společenstvím. Mezi vojenskými jednotkami obou stran vypukaly stále nové a nové šarvátky, ale plnou moc nad Tureckem se nedařilo dlouho získat ani jedné straně.

10. srpna 1920 byla ve francouzském Sevre podepsána smlouva mezi zeměmi Dohody a Osmanskou říší (sultánem). Turecko muselo uznat samostatnost Arménie a nesmělo mít víc než 50.000 mužů v armádě. V té době ovšem už byla hotová dohoda Kemalovy ankarské vlády s předsedou Rady lidových komisařů Vladimírem I. Leninem o navázání diplomatických styků. Na základě této dohody Lenin zásobil Kemala zbraněmi a 200 kg zlata.  Lépe vyzbrojeným Turkům se pak podařilo dobýt velkou část Arménie, jíž zůstaly jen oblasti u města Jerevan a jezera Sevan. Navíc Turci dostali do správy arménské dráhy a měli právo na neomezené procházení Arménií. Poražená země směla mít dobrovolnou armádu vyzbrojenou pouze bajonety.

Po roce 1945 Stalin vyzýval Turecko k vydání bývalých ruských a arménských území Sovětskému svazu. S tím nesouhlasil Winston Churchil,  který se o tomto požadavku zmínil ve fultonském projevu. Mezi oběma státy vypuklo napětí. Po Stalinově smrti se územní požadavky vůči Turecku vytratily. Nikita Chruščov ve svých pamětech obvinil Stalina z vyvolání konfliktu, že kvůli němu z dříve přátelského Turecka najednou míří na Sovětský svaz americké rakety.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.