Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pondělí 29. listopadu 2010

Café Central - bývalá luxusní škola revolucionářů.

Na počátku letošního listopadu se ve Vídni rozšířila informace, že jednu z nejznámějších vídeňských turistických atrakcí kavárnu (Café) Central na Herrengasse koupila cestovní kancelář (Verkehrsbüro) Group. Majitelem celého paláce Ferstel,v němž je kavárna, byla soukromá nadace Karla Wlaschka.Cestovní kancelář Group oznámila, že kavárnu zatím nekoupila, pouze si ji chce pronajmout. Koupení historické památky ve Vídni zřejmě není jednoduchá záležitost, hlavní slovo mají úřady.


Kavárna v paláci, který jako banka a bursovní dům byl v novorenesančním toskánském stylu postaven podle plánů architekta Heinricha von Ferstela v roce 1860, si pozornost turistů nevysloužila architekturou (podobných staveb je Vídni spousta), ale pověstí - seznamem hostů, kteří ji před první světovou válkou navštěvovali.


Mimo vídeňských intelektuálů a politiků, jako byli Peter Altenberg,Theodor Herzl, Alfred Adler, Egon Friedell, Hugo von Hofmannsthal, Anton Kuh,Adolf Loos, Leo Perutz, Alfred Polgar, Leon Trotsky a jiní, byli štamgasty Café Centrál také světově významné osobnosti jako Josip Broz Tito, Franz Kafka, Karl Kraus, Sigmund Freud, Adolf Hitler, Vladimir Iljič Lenin, a Lev Davidovič Trockij.

Když se v rakouském parlamentu diskutovalo o vypuknuti války, ozvalo se varování, že válka by mohla v Rusku vyvolat revoluci.
"Kdo by tam revoluci vedl?" ptal se předseda rakouských sociálních demokratů Alfred Adler, pražský rodák.
"Třeba pan Bronstein, který právě sedí v Café Central," odpověděl ministr zahraničí hrabě Berchtold. O několik let později se jeho předpověď stala skutkem, v čele ruské bolševické revoluce stál také Lev Trockij, který předtím ve Vídni žil pod jménem Bronstein.


I po první světové válce byla vídeňská kavárna Central místem důležitých jednání, ale postupně jí zabírali šachisté, takže v roce 1938 dostala jméno "Šachová škola."

V roce 1943 byla uzavřena a téměř na 40 let se na ní zapomnělo. V roce 1975 získali památkáři jako sponzora společnost Billa -Gründer Wlaschek, za jejíž podpory se v roce 1982 podařilo kavárnu otevřít, i když v jiném místě paláce Ferstel. Teprve od roku 2001 je Café Centrál na starém místě a v podobě, jakou měla v době největší slávy. Prohlídka budovy je nyní v programu většiny cestovních kanceláří. (R.Fischer)

1 komentář:

  1. "Wiener haben keine Lust zum Arbeiten, sitzen gern im Kaffeehaus und sind stolz"

    OdpovědětVymazat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.