Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

středa 1. prosince 2010

Saudská Arábie.

Saúdská Arábie je osmadvacetkrát větší než Česká republika. Velkou část země zaujímá náhorní plošina, která od pohoří Hidžás a Jemenských hor (až 3133 m) pozvolna svažuje k východu.
Je tam suché subtropické počasí s výraznými teplotními změnami mezi dnem a nocí. V létě je průměrná teplota 33°C a v zimě 13°C. Maximální teploty dosahují 50°C, v zimě na horách bývá sníh. Zemědělsky využitelné půdy (pastviny) je 40 procent, zbytek jsou pouště a hory. Do Saudské Arábie se musí dovážet 70 procent potravin.


Už od středověku zásluhou posvátných měst Mekky a Mediny (roku 622 se tam uchýlil prorok Muhammad) má Saúdská Arábie výjimečné postavení mezi muslimy. V Saúdské Arábii jsou největší světové zásoby ropy, země je také největším jejím vývozcem. Na světovém trhu se podílí třinácti procenty.

Saúdská Arábie užívá téměř všechny technické vymoženosti současného světa, přesto je zemí s přísnou středověkou státní ideologií islámu. Nedodržování náboženských pravidel je přísně trestáno. Země neuznává Základní listinu práv a svobod, proto se stále popravuje, bičuje, kamenuje a usekávají ruce. Ženy nemají téměř žádná právu, musí chodit zahaleny v nikábu a nesměji řídit motorová vozidla. Na dodržování pravidel dbá Náboženská policie.


Tito inorožci žijí pouze v Saudské Arábii.

Volební právo ženy nemají. První historické volby se pokusně konaly v roce 2005. Nejvyšší autoritou Saúdské Arábie je král, vládu tvoří příslušníci královské rodiny. Hlavním městem je Rijád s 3,5 mil. obyvatel. V roce 2009 byla v zemi otevřena první univerzita (jedna z nejmoderněji vybavených na světě), která má 817 studentů z 61 zemí. (R.Fischer)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.