Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 28. listopadu 2010

Dubaj - tip pro velké pracháče. Lyžaře i plavce.

Dubaj je jeden ze sedmi emirátů na březích Perského zálivu. Ještě před padesáti léty tam chcíp pes, byla tam jen poušť a bída. Potom tam objevili ohromné zásoby ropy a zemního plynu - a z pouštního pekla se stal jeden z nejbohatších států světa.


Dubaj má rozlohu 4114 km2 a má 2,262 mil. obyvatel. Jedná se tedy o hodně lidnatý stát, přestože většinu území tvoří vyprahlá poušť. Většina lidí (99%) lidí a téměř veškerý politický, hospodářský, sociální a kulturní život je soustředěn v hlavním městě Dubaj.Těžba ropných surovin přináší astronomické zisky jak státu tak dubajským šejkům. Všichni vědí, že ropa jednou dojde, proto investují do budoucnosti, ve které by peníze měli přivážet turisté. Pro průměrného Evropana jsou to investice naprosto nepochopitelné. Peníze, které mizí v bláznivých projektech, by vyřešily finanční problémy mnohých evropských států.


Jedním z takových zařízení je krytá sněhová sjezdovka Ski Dubaj, postavená v roce 2005 na ploše 2,25 hektaru. Uprostřed je hora, na které je 400 m dlouhá sjezdová dráha. Lyžovat se může i na dalších pěti svazích o různých sklonech. Koryto pro snowboardisty je 90 m dlouhé. Součástí SkiDubaj je 3000 m2 velký Snow Park s několika sáňkařskými dráhami, střelnicí na sněhové koule a prostory pro stavění sněhuláků.
Arerál rozděluje na dvě poloviny sedačková lanovka. Uprostřed hory je vyhlídková restaurace. Zatímco venku je až +50°C uvnitř zásluhou výkonné klimatizace a výrobníků sněhu je -1°C. Sníh je sněhovými děly vyráběn a rozprašován hlavně v noci. Jen na výrobu sněhu je denně spotřebováno 556.000 litrů pohonných hmot.


Z chladného Ski areálu je možné bez větší námahy přejít do tropického vodního parku. Arabové patrně trpí touhou mít všechno co největší, proto se megalománie objevuje všude. Třeba v nejluxusnějších hotelích na světě, u nichž jsou obří aquaparky. Jedním z nich je Wild Wadi, který za denní vstupné (1.300 korun) poskytne velké množství zábavy. Přestože pálí tropické slunce, je voda v bazénech, tobogánech, surfovacích strojích a na skluzavkách uměle přihřívána. Nejvyšší tobogán je 33 m vysoký a při jízdě v něm je dosahováno rychlosti 80 km za hodinu.


Pro toho, kdo chce pohodlně bydlet a střídavě si užívat každý den zimy a léta, dopoledne strávit na sjezdovce nebo stavět sněhuláky a odpoledne produkovat adrealin v tobogánu tropického vodního parku, má jedinečný důvod k cestě do Dubaje. Stačí k tomu maličkost: několik desítek milionů na kontech. Dolarů, samozřejmě. (R.Fischer)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.