V těchto dnech slaví v Londýně své osmdesáté narozeniny Michail Gorbačov, muž, který se nejvíc přičinil o pád sovětského komunistického impéria. Proto velká část Rusů o něm nechce ani slyšet.
Když v roce 1985 byl zvolen generálním tajemníkem KSSS, bylo mu 54 let. Byl tedy na tehdejší dobu velmi mladým funkcionářem. Už jen tím v celém sovětském bloku si získal podporu veřejnosti. Předtím bylo v Moskvě jakoby zvykem, že řízení strany převzal nejstarší člen ÚV, většinou důstojník (politický pracovník) z druhé světové války.
Gorbačov jako právník a zemědělský ekonom se radikálním způsobem pokusil změnit zaostávající sovětskou ekonomiku. Vyhlásil "perestrojku" (přestavbu), "glasnost"(otevřenost) a "uskorenie" (zrychleni). Protože slíbil zvýšení životní úrovně, měl podporu veřejnosti, takže už v roce 1987 mohl prosadit soukromé vlastnictví podniků, včetně zahraničního obchodu. Podařilo se mu do sovětského zákonodárství dostat řadu demokratických prvků, včetně volby z více kandidátů, a navázat vstřícné vztahy s významnými politiky té doby (Tatcherová, Reagan, Kohl).
Michail Gorbačov vůbec nepadl do noty československým komunistickým představitelům. Při návštěvě Prahy 9. až 11. dubna 1987 je vyděsil slibem, že Sovětský svaz se o československý způsob socializmu už nebude zajímat. Českoslovenští komunisté sice také omílali přestavbu a hlasnost, ale nechtěli opustit zaběhlý systém, který Gorbačovovi protiřečil. Spor mezi nejvyššími československými komunisty a Gorbačovem vyvrcholil 6. listopadu 1987, před oslavou 70. výročí VŘSR v Moskvě. Večer před zahájením oslav opustili Moskvu. 18. prosince 1987 Gustáv Husák odstoupil z funkce generálního tajemníka KSČ. Byl nahrazen Milošem Jakešem.
Žádné komentáře:
Okomentovat