Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 23. května 2020

Ty jsi blázen, žádný Himmler

Před 75 lety, 23. května 1945, po dvou dnech od zadržení tří německých vojáků se jeden z nich, ten s páskou na oku,dostal před britského vojenského vyšetřovatele. 

Major pohlédl na vojenský průkaz se jménem "Feldfebel(šikovatel) Heinrich Hitzinger" a před propuštěním zadrženého se už obvyklou rutinou zeptal: "Kdo skutečně jste?"
"Já jsem Heinrich Himmler." 
Důstojník se na něho podíval a řekl: "Jestli ty jsi Himmler, tak já jsem Churchill. Ty jsi blázen, žádný Himmler."
Trvalo zatčenému hezkou chvilku než Angličana donutil brát odpovědi vážně. :"Jsem říšský ministr vnitra, velitel vojsk SS, říšský vůdce SS a velitel armádní skupiny."

Anglický major zapsal životopisné údaje, které mu zadržený Němec nadiktoval, a kontaktoval britskou rozvědku. Při porovnávání zápisu s údaji, které rozvědka o Himmlerovi měla, se všem zatajil dech. Všechna životopisná data i tajná čísla stranických a vojenských průkazů se shodovala. POtuljící voják byl skutečně Henrich Himmler, druhý nejmocnější muž Třetí říše, vůdce SS a zakladatel koncentračních táborů.

 Po Himmlerovi od začátku května 1945 intenzivně pátraly speciální týmy vítězných armád, nakonec byl  podle ruské verze zadržen náhodou dvěma sovětskými vojáky. Gubarev poprvé o Himmlerově zadržení mluvil v 60. létech minulého století, když slyšel o zatčení Himmlera Brity:
 Vasilij Gubarev a Ivan Sidorov se 21. května 1945 vydali na hlídku silnice z Mainstadtu mezi Luneburgem a Brémy, přitom kolem 19. hodiny narazili na tři muže ve vojenských pláštích.Ti se dali na útěk, sovětská hlídka začala střílet do vzduchu. Po 200 m se zastavili. Byli oblečeni do důstojnických obleků, pouze jeden měl civilní vycházkové boty a civilní klobouk. Na oku měl černou pásku. Tvrdili, že byli propuštěni z nemocnice. Sovětští vojáci samozřejmě nevěděli, že zatkli Himmlera, zadržené předali do britského vojenského tábora.

Konec Henricha Himmlera, druhého nejmocnějšího muže Třetí říše (výklad  Britů)

Himmlerova skupina bodyguardů, v níž byli Hans Pruezmann, Karl Gebhardt, Rudolf Brandt, Joseph Kirmaier, Werner Grotman a Heinz Mayer, byla ozbrojená. Nepozorovaně se přesunovali pěšky, ušli asi 180 km. Překážkou byla řeka Labe. Museli najít převozníka. Rozhodli se před přejezdem řeky zahodit zbraně a rozdělit se.

Henrich Himmler se měl stát Hitlerovým nástupce, ale poté, co Hitler zjistil, že spolu s Göringem vyjednávají se spojenci, oba vyloučil z NSDAP a zbavil je všech funkcí: "Göring a Himmler, svým tajným jednáním s nepřítelem, které vedli bez mého vědomí a proti mé vůli, a také v rozporu se zákonem, se chtěli zmocnit se státu, způsobit nesmírné škody na zemi a na celém národě, nemluvě o zradě ve vztahu ke mně osobně.“

Přestože Himmler byl dlouhá léta Hitlerovým oddaným pomocníkem, nehodlal ve 44 letech skončit sebevraždou v bunkru. Domníval se, že spojenci neodmítnou jeho služby, především zkušenosti z tažení do SSSR. Před odchodem z Berlína apsal dopis britskému maršálovi Montgomerymu, že se s ním chce setkat. Byl zřejmě zklamán tím, že na něho v Německu nezbylo místo vedle Hitlerova nástupce DÖnitze. Informace o tom, že se Himmler chtěl s věrnými muži SS stáhnout do alpských pevností a odtud vést válku, jsou spíš z říše pohádek.

Himmlerovým největším snem, jehož splnění se i přes Hitlerům nesouhlas snažil uskutečnit, bylo vypěstování čisté německé rasy. Jako absolvent zemědělské školy měl vědomosti o šlechtění vysoce výkonných a užitkových zvířat. O totéž se snažil u lidí. Odstraňování Židů mu nedělalo větší problémy, protože je nesnášel HItler. JInak mohl šlechtit rasu jen tam, kde k tomu měl možnost, to je v armádě SS.

Himmler se 23. května 1945 britským vojákům přznal, kdo je a před jejich očima 23. května 1945 zemřel, po požití jedu.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.