Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

středa 12. června 2013

Vznik jednotek SS.

Na konci 19. a na začátku 20. století měla armáda v myšlení německého obyvatelstva zvláštní úctu. Byla dokonce považována za tvůrce německé státnosti.
 
Německý císař Vilém II.
 Většina německých mužů měla možnost poznat jak chutná vojenský chléb a co je to vojenská disciplina. Nebýt odveden se nepovažovalo za štěstí, ale za handicap, se kterým se dotyčný potýkal celý život. Uniformy bývaly ozdobou každé společenské události. Rezervní důstojníci opatrně vytahovali ze skříní nažehlené uniformy a naleštěné boty, aby si pyšně mohli vykračovat mezi těmi, jimž se této společenské výhody nedostalo.


Jistě velkým rozčarováním pro obyvatelstvo pyšnící se úspěšnou militantní minulostí byl průběh a konec krvavé 1. světové války a potupné mírové podmínky. Důstojníci a vojáci odmítali porážku Německa a potopné mírové podmínky. Mezi účastníky války byla i většina pohlavárů nacistického hnutí. Proto se od počátku snažili pro svou ideologii získat armádu. To se jim zcela nikdy nepodařilo, i když německá armáda dostala nacistické velení, vždy si dokázala uhájit svoji určitou autonomii. Přispěl k tomu i Hitler, který konfrontaci mezi armádou a SA ukončil popravou Ersta Röhma a většiny velitelů SA. Ani potom si Hitler s armádním velením neležel v náručí. Bylo to manželství rozumu. I při Hitlerově absolutní moci armádní mechanizmus neztrácel svou politickou moc.


Poté, co Hitler silně přidusil SA, začali nacisté mít z armády strach, potřebovali proto rychle mít ozbrojenou složku, která bude poslušně plnit příkazy. Jako náhradu SA nacisté vytvořili vlastní ozbrojené sbory SS, avšak působící jako policejní síly. Zpočátku Hitler spatřoval v SS pouze nástroj sloužící k ovládnutí armády. V té době všechny složky SS (tajné služby, policejní moc, výkon rasové a národnostní politiky a správa koncentračních táborů) byly jen malými útvary, které postupně začali vykonávat funkci kontrolních orgánů státního aparátu.


Armádní představitelé se dlouho neradovali z toho, že po pádu SA se zbavili vojenské konkurence. Brzy poznali, že jim v SS roste mnohem zdatnější konkurent. Konkurent, se kterým nebylo možné se měřit, neboť působil na úplně jiné vlně. (Pokračování)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.