Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 23. června 2013

SS zajatce nebraly, nepřátele likvidovaly.


Na počátku války jednotky SS zastínily řadovou armádu. Útočily nadšeně houževnatě, zběsile a bez ohledu na ztráty. Byl oceňován i vnitřní pořádek a disciplina.

Kritické hlasy se ozývaly k brutalitě a zbytečným ztrátám v jednotkách SS. Zbraně SS se staly nejradikálnější vojenskou složkou Třetí říše, vyznačovaly se tím, že neměly žádné zajatce, protože nepřátele beze zbytku zabíjely. V brutalitě vynikala brigáda, jíž velel SS-brigadeführer Oskar Dirlewanger. Sloužili v ní vězni potrestaní za kriminální delikty. Lupiči, zloději, podvodníci, rváči a různí násilníci byli nasazováni do nejnebezpečnějších akcí. Věděli, že jsou obětováni, proto bojovali o život se zoufalou bezohledností. Jejich brutální aktivita děsila i nejotrlejší vojáky.

Od roku 1942, kdy Hitler rozpoutal totální válku, byla odstraněna regulace stavů příslušníků SS. Jednotky SS početně prudce narůstaly. Na jaře 1942 byla zřízena jezdecká jednotka Florian Geyer. Vznikly tři tankové divize, které byly spojeny v 1. tankový sbor generála Haussena. Následovalo vytvoření motorizovaných a tankových divizí Hohenstauffel, Frundberg, Nordland, Hitlerjugend.

Kdysi německou armádou odmítnutý zájemce o důstojnickou uniformu Himmler v roce 1944 velel 38 divizím, ve kterých bylo 910.000 mužů. Jeho spokojenost nebyla úplná, protože vojska SS byla přirovnávána k běžné armádě. Jeho snem bylo, aby jednotky SS měly za všech okolností pověst elit, které rozhodujících bojových úspěchů dosahují zásluhou nacistické ideologie, zásluhou nadřazenosti. Politické školení kladl na úroveň vojenského výcviku. Zkušení velitelé politiku odmítali, často osvětové instruktory, kteří také měli za úkol špiclovat a donášet, ani do kasáren nepustili. 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.