Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 12. února 2012

Kuba, ostrov svobody a starých amerických aut.

V únoru před padesáti lety USA zesílily embargo proti Kubě a připravovaly vojenskou invazi. Nechtěly komunistům nechat majetek amerických firem (banky, rafinérie aj.), který Fidel Castro znárodnil. Vylodění kubánských emigrantů v Zátoce sviní se nepovedlo, přičemž ve třídenním boji se v rukou kubánských vojáků osvědčily československé zbraně. Útok připraveného amerického námořnictva a letectva nově zvolený americký prezident Kennedy nepovolil.



16. října 1962 se americkému letectvu podařilo na Kubě vyfotografovat odpalovací raketové rampy. Krátce na to byl na moři objeven sovětský konvoj vezoucí na Kubu rakety. Následovala americká blokáda Kuby a řinčení zbraní na celém světě. Velmi aktivní byla Československá lidová armáda, která, posílená o záložníky, byla téměř měsíc v nejvyšší pohotovosti.

Komunistickou Kubu už od převratu podporovala československá vláda. Samozřejmostí byla nejen dodávka československých zbraní, ale také odpouštění dluhů a pomoc odborníků. Tato podpora ještě více zesílila po "Kubánské krizi." Mezi odborníky, které vláda na Kubu posílala, byli i zemědělci, včetně veterinářů. Výběr zájemců byl v roce 1965 organizován, včetně několikaměsíčního internátního kurzu španělštiny, tehdejším Československým svazem mládeže, přičemž důležitým kriteriem byl správný proletářský původ a členství v KSČ.

Co zemědělce ze socialistického Československa na Kubě překvapilo, bylo velké množství velkých amerických aut z 50. let. Už tehdy obdivovali Kubánce, že tyto koráby silnic dokážou bez náhradních dílů udržovat v provozu. Uběhlo 46 let a tyto vozy jsou v provozu pořád. Kubánci je udržují za pomoci dílů ze starých sovětských aut. Nová auta jsou ojediněle dostupná jen pro státní podniky, a to na zvláštní povolení. I nákup starého vozu je pro soukromou osobu podmíněn státním povolením a doložením dokladů, jak zájemce získal peníze.


Ani vlastnictví soukromého automobilu není důvodem užívat ho jen pro svou potřebu. Na křižovatkách stojí „vytěžovači“, kteří mimo kontrol státních vozů (příkaz k jízdě) do nevytížených soukromých vozů usazují autostopaře. (MV,12.2.2012, foto: Reuter,AV)


Odkazy:

Berlínská zeď, symbol studené války.

Spor o Kubu v roce 1962.

Jak šla šedesátá leta.

1 komentář:

  1. Známý byl překvapený, že tam úplně chybí vlezlí prodejci čehokoliv. Další, co ho překvapilo, je krásná a čistá příroda a spousta velmi úrodné půdy, která leží ladem. Prý to tak ale vždycky nebylo. Po různých sankcích na vývoz se dneska obhospodařuje jen pro domácí trh.
    Lidi mají drahé nebo málo dostupné "spotřební zboží", ale potravin (většinou domácích) dost. Dotovaných, za velmi nízkou cenu. Nikdo tam netrpí hladem.
    Co ale známého překvapilo nejvíc, byl "životní klid a pohoda". Žádní uštvaní, uspěchaní a nevrlí lidé. Všechno tak nějak "lážo plážo" . V zaměstnání neexistují "přesčasy" . I v hotelu se zaměstnanci střídali po šesti hodinách.

    OdpovědětVymazat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.