Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pondělí 1. května 2023

Svátek práce s rozpaky. Zahradníček komentuje

 1.5.2023 08:30 - Prvomájové slunce dnes ráno ozářilo trávník lehce potažený jinovatkou. Nejchladnější první květen od roku 2006. Počasí s námi v poslední době laškuje, jako by chtělo vyvrátit vědecké teorie o globálním oteplování a suchu. Zemědělci a zahrádkáři jsou jiného názoru, když se potýkají s mokrou půdou, která prakticky od září loňského roku nevyschla. 

Voda netrápí jen střední Evropu, ale i střed USA. Na severu tání sněhu, následkem je rozvodnění Mississippi, mohutné řeky, jíž včera dodal další vodu silný déšť ve státech Iowa, Illinois a Missouri. 

Z USA, z Chicaga ve státě Illinois, přišly k nám v roce 1890 oslavy 1. máje jako Svátku práce. Svátek práce u nás neslavívali jen komunisté, ale i významní podnikatelé. Například Baťové se společně s vedením podniku vydávali včele svých zaměstnanců do prvomájových průvodů. Bohužel Svátku práce se zmocnily totality, jak komunistická v SSSR, tak nacistická v Německu. Po roce 1948 se u nás účast na prvomájové manifestaci stala "dobrovolně povinnou".  V prvomájovém průvodu bylo možno spatřit zaměstnance všech socialistických podniků, vojáky, žáky a studenty. Jásající mládež a pracující lid s vlajkami a transparenty byly doprovázeny říznými pochody dechové kapely a alegorickými vozy, na nichž pracující naznačovali práci svého podniku.

Dnes zřejmě si tuto slávu připomenou ojediněle staří komunisté, a také v některých místech mládež, která se převleče do starých obleků a uspořádá průvod historických traktorů. Tedy něco jako masopust.

První máj vstoupil do naší historie nejen připomínkou chicagského masakru v roce 1886, ale také prvním dnem vysílání televize na českém území. Televizní vysílání Československé televize zahájil 1. května 1953  "rádoby nepolitický" herec Jaroslav Marvan, jenž v té době prvorepublikové role, továrníků a statkářů vyměnil za roli odboráře Anděla. Jestli současná Česká televize chtěla 70 výročí začátku vysílání oslavit seriálem Volha, tak si sama sobě dala pořádnou facku. Je to jeden z nejhůře natočených historických seriálů, který jsem kdy viděl.

S velkými rozpaky dnes v Německu začala platit jednotná měsíční jízdenka Euro-Ticket za 49 euro (1.149 Kč), na kterou se lze vozit ve všech německých městských a regionálních dopravních prostředcích. Přestože různí odborníci tvrdí, že bez Euro Ticketu utratili cestující dvakrát tolik, o jízdenku zatím mimořádný zájem nebyl. Pro spoustu lidí se jeví měsíční jízdenka za 49 eur jako drahá. Zelení tvrdí, že spousta lidí přesedlá z auta na veřejnou dopravu, dopravní podniky prý zdvojnásobí zisk a zavedou dvojnásobný počet spojů.

Včera byla 30. kolem zakončena základní část fotbalové 1. Fortuna-ligy. Poslední kolo jako by na poslední chvíli chtělo příznivce fotbalu přesvědčit o tom, že se nejedná o regulérní soutěž. Neslavnou roli v pochybnostech hraje Sparta Praha, která se dostala na 1. místo. O jejím libereckém vítězství, v němž po řádné hrací době kopaly 2 penalty, si lidé myslí své. A zvláště poté, co v prodloužení kopala Sparta penalty v předcházejících dvou utkáních. Ví se také, že majitel Sparty, miliardář Křetínský, navštívil kabinu rozhodčích a ptal se na důvody některých rozhodnutích, která se mu nelíbila.

Josef Zahradníček 


Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.