Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pátek 28. dubna 2023

Příliš mnoho zla a neštěstí. Zahradníček komentuje

 28.04.2023 16:25  - V Chorvatsku může být na místě pokutován každý, kdo na veřejných prostranstvích pije alkohol nebo se mimo vyznačené pláže (v obcích i v přírodě) pohybuje v plavkách či ve spodním prádle.  Výše pokuty je stanovena na 150 eur, tedy okolo 3 500 korun. 

Zcela jiné starosti jsou zde za Velkou louží, konkrétně ve středních státech USA, kde tento týden  řádí řeka Mississippi. Ještě v pondělí se zdálo, že lodní doprava, která obvykle zahajuje v březnu, se konečně rozjede. Ze severu USA, kde roztálo velké množství sněhu,  se však přivalilo velké množství vody, takže udržet správný směr u nákladních člunů dlouhých téměř 400 m je nemožné. Navíc rozdivočená Mississippi bere sebou, co jí přijde do cesty, ze zaplavených ostrovů a břehů odnáší kmeny stromů, zvířat a vše další žívé i neživé, co se jí hodí. Jedná se o jednu z největších řek na světě, rozvodněnou Vltavu z roku 2002 si je kvůli lepší představě možné vynásobit tak asi pěti. Přestože od dob Marky Twaina, který na této jinak úžasné řece vyrostl, byly břehy a mosty náležitě  upraveny, současné škody jsou astronomické. Američané jsou stejní jako Češi a neváhají jet stovky kilometrů, aby na vlastní oči viděli tu spoušť   

(13) Twin Cities officials providing update on winter storm preparations - YouTube

Mississippi tvoří hranici řady států, také státu Illinois, ve kterém muž pracující na zahradě u domu byl tento měsíc zastřelen do hlavy svým devětasedmdesátiletým sousedem kvůli foukači listí.

Šestnáctiletý černoch Ralph Yarl byl postřelen poté, co 13. dubna zazvonil u dveří nesprávného domu v Kansas City ve státě Mo., když se snažil vyzvednout své sourozence. Andrew D. Lester, čtyřiaosmdesátiletý běloch, je obviněn z trestného činu napadení a ozbrojeného trestného činu v případu, který byl podle prokurátorů a představitelů města rasově motivován.

Dvacetiletá Kaylin Gillisová byla zastřelena poté, co 15. dubna se svými přáteli omylem vjela na špatnou příjezdovou cestu v Hebronu ve státě New York, když hledala dům svého přítele. Kevin Monahan, pětašedesátiletý majitel domu, byl obviněn z vraždy druhého stupně.

Dvě dospívající roztleskávačky byly postřeleny - a jedna z nich, osmnáctiletá Payton Washingtonová, byla těžce zraněna - poté, co jedna z dívek 18. dubna omylem nasedla do špatného auta na parkovišti u obchodu s potravinami v texaském Elginu. Pětadvacetiletý Pedro Tello Rodriguez Jr. byl obviněn ze smrtícího jednání, což je trestný čin třetího stupně.

Šestiletá dívka Kinsley Whiteová a její otec byli postřeleni poté, co se při čtvrtém incidentu 18. dubna v Gastonii ve státě New York skutálel basketbalový míč do mužova dvora, uvedla rodina a sousedé v místním vysílání. Čtyřiadvacetiletý Robert Louis Singletary se sám přihlásil a byl obviněn z několika trestných činů včetně pokusu o vraždu prvního stupně.

Brazilec Athos Salomé (35), přezdívaný pro své věštecké nadání také jako »živoucí Nostradamus«, v průběhu let prorokoval například covid a invazi na Ukrajinu. Mystik nyní varoval, že v roce 2023 přijde příchod Antikrista na Zemi. O věštbě muže, který se předpovídání budoucnosti věnuje již přes 20 let, nyní informoval server Mirror.

Podle agentury Bloomberg mají elektroauta, která se dostávají v USA na trh, velice malý ekologický dopad. Nově prodávané elektromobily představují často druhé nebo třetí auto v domácnosti. Dvě třetiny domácností s elektrickým autem v USA tak mají ještě auto s klasickým pohonem, se kterým převážně jezdí. Elektroauta slouží jen k příležitostné reprezentaci majitele. Pokud má elektroauto stát většinu času v garáži, je benzínové auto ekologičtější variantou z důvodů značné ekologické zátěže při výrobě elektroaut.

U řady elektrických aut je velice obtížné, ne-li nemožné, zajistit opravu po havárii, je-li poškozena baterie vozu. Baterie tvoří až 50 % z ceny elektroauta a náklady na opravu jsou z tohoto důvodu tak vysoké, že pojišťovny upřednostňují odpis celého vozu. To samozřejmě zvyšuje cenu pojištění, podle statistik o desítky procent.

Nové baterie jsou podle názoru některých neopravitelné. Baterie z poškozených elektrických aut se podle agentury Reuters hromadí na skládkách, což je v rozporu s konceptem udržitelnosti.

Podle ředitele výzkumného ústavu pojišťovny Allianz je uhlíková stopa výroby baterií do elektrických aut tak vysoká, že elektrické vozy musí najet statisíce kilometrů, aby ekologicky náročnou výrobu vykompenzovaly.

Josef Zahradníček


Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.