Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

úterý 18. dubna 2023

Jarní chlad vyhnal globální oteplovače. Zahradníček komentuje

18.04.2023 13:56 - Duben je ve své druhé polovině, chladné počasí neustupuje. Osm stupňů v poledne je na kožich. Navíc přibyly vodní kapky, sněhové vločky snad už asi nejsou v plánu, i když možné je všechno. V první polovině dubna spadlo víc vody než za předcházející tři měsíce roku 2023 dohromady. V USA je počasí vcelku také chladné, i když už bylo několik dní na opalování.

 Je  zřejmě pravdou, že lidé svou činnosti mají vliv na pozemské jevy, ale naše Sluneční soustava je tak dokonalá, že její planeta Země nevhodné chování lidstva vnímá jen jako příjemné polechtání. Chladné počasí a déšť jarní přírodě vadí málo, důležitý pro vegetaci je světlo, i když Slunce je schované za mraky. Deštivé počasí vadí těm zemědělcům, kteří zaváhali v březnu a nezaseli. I když na východě Evropy zuří vojna, válečný nedostatek potravin nehrozí. Naopak, je možnost koupit levné obilí z válčící Ukrajiny. Mám dojem, že levné obilí, levné pečivo a levné krmné směsi se na českém trhu neobjeví. Koupit od zemědělců za 2 a prodat chleba za 40 Kč. Za zdražení můžou prý zemědělci. 

Na drátech elektrického vedení, pod zamračenou oblohou, se objevují vlaštovky. Chladné počasí je v některých oblastech zatím dobré pro hnízdící ptactvo, protože není rušené rozeřvanými obdivovateli přírody. V dobách předlistopadových býval v mediích měsíc duben označován jako měsíc ptactva. Současná media jsou tak zahlcena senzacemi, reklamou a vyvoláváním nenávisti mezi lidmi, že na ptactvo nemají místo. Pokud se o přírodě mluví nebo píše, je to obyčejně v souvislostmi s pouličními provokacemi různých pomatenců, kteří si říkají ekologové a přilepují se někdy k asfaltu.

Na člověka se z medií hrnou informace všeho druhu. Čím více, tím lépe pro redaktory a pisálky. Nezáleží na obsahu, ale na počtu čtenářů. Proto můžeme číst : „Přispějeme lidem na renovaci domu po babičce‟. Létají vzduchem dotační ne tisíce, ne desetitisíce, ale statisíce. Na zateplení rodinného domu 650 tisíc, na fotovoltaiku 200 tisíc. Řečeno s Haškovým Švejkem, statisíce létaly sem a tam, jako by to bylo říkadlo Pavly Moudré. Takto žongluje s miliardami ministr vlády se schodkem tří set miliard. O schodku se zasvěceně mluví vždy, když se jedná o valorizaci důchodů. Který ekonom nezávidí? Myslím, že skutečný pohyb peněz v eráru nikdo nezná. 

Úžasně hloupé pořady je možné slyšet v radiu Plus. V poslední době snad redaktoři soutěží v rozhovorech s pomatenými individui. Předevčírem bylo možné celou hodinu poslouchat "párového terapeuta" (to je hodnost!): "Kolik sociálních sítí máš, tolikrát jsi člověkem." Jak si s partnerem nastavit pravidla jejich používání, abychom o vztah ve výsledku nepřišli? Mimo toho, že sociálních sítě údajně používá 4,5 miliardy lidí a každý z těchto lidí denně ťuká 2,5 hodiny do chytrého telefonu, jsem se nedozvěděl vůbec nic. Terapeut nadšeně a rychle mluvil tou zvláštní moderní češtinou, jako by všichni posluchači v životě nic jiného nedělali, než hleděli do mobilů. Já nevím o nikom, koho by sociální sítě tak zajímaly.

Dnešní rozhovor s bývalým novinářem, který sám sebe označuje za "hybridního" novináře, jenž spojuje marketing a novinařinu, jsem dlouho poslouchat nedokázal. Podhradí, asi okolí prezidenta Pavla, je prý především marketingový produkt. Za sebevědomým arogantním štěkáním jsem si představil zlého, chamtivého a hloupého člověka - a radio jsem vypnul. 

Josef Zahradníček  

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.