Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 9. dubna 2023

Bílé velikonoce. Zahradníček komentuje

09.04.2023 16:00;  Na současné období platí staré přísloví: "Zelené vánoce, bílé velikonoce." Na zimní Boží hod vánoční byla teplota 12°C, na jarní Boží hod velikonoční je přesně polovina, tedy 6°C. Bílé Velikonoce byly včera, na Bílou sobotu dopoledne, kdy výše položené oblasti pokryla bílá deka z nového sněhu.

Četnická stanice v Putimi

Nepříjemně sychravé počasí doprovází 4 dny pracovního volna. Nejlépe je zůstat doma u počítače a televizoru. Bez kožichu či jiného teplého oblečení není pobyt venku příjemný, i když jsem dnes viděl muže krátkých kalhotách, kteří zřejmě se při oblékání neřídí teplotou vzduchu, ale kalendářem. Nošení krátkých kalhot je vůbec degradace mužů. Dříve nosili krátké kalhoty malí hoši, což je moc trápilo a toužili po dlouhých kalhotách, jaké nosí velcí kluci a dospělí muži. Doba se změnila. Dříve děti napodobovaly dospělé lidi a po desátém roku byly jako dospělí oblékány, dnes se starší lidé snaží napodobovat mladé, dokonce se jako děti oblékají.

Nyní si pedagogové, sociologové a lékaři stěžují, že děti špatně mluví, neumí mezi sebou komunikovat. Je to prý způsobeno počítači a mobilními telefony, u kterých dlouhou dobu dlí. Rodiče to netrápí, jsou rádi, že se děti zabaví. V USA šestiletý žák postřelil učitelku. To je síla! Přitom americké děti, na které se rodiče neodváží zamračit ani zvýšit hlas, se zdají být ukázněnější než české. Postřelení učitelky by asi veřejnost moc nezaujalo, kdyby se ona žena nedomáhala na škole mnohamilionového odškodného. Prý na agresivního žáka ředitele školy mnohokrát upozorňovala, ale k jeho vyšetření a léčení nedošlo. Ředitel školy byl po incidentu propuštěn. 

Zatímco v zahraničí se na jaře 2023 demonstruje proti úpravám důchodů, proti fosilním palivům a proti dodávkám zbraní na Ukrajinu (prý se tím prodlužuje válka), české země rozbouřila Česká pošta, která oznámilo zrušení asi 300 menších poštovních úřadů ve městech. Není možné zbavit se dojmu, že zrušení České pošty a privatizace poštovních služeb je dlouho připravováno, že se čekalo jen na dobu, kdy ODS se zase ujme vlády. 

Česká pošta jako společnost odkázaná na stát byla postupně zbavena výnosných telekomunikačních služeb, Poštovní novinové služby. Rozvážet balíky začala až poté, když se této ziskové činnosti ujali soukromé služby. Pošta zřejmě spěje k následování autobusové dopravy ČSAD. Levně zprivatizované závody ČSAD čeští privatizátoři draze prodaly zahraničním společnostem, které veřejnou autobusovou dopravu v ČR  budou provozovat, pokud ji budou dotovat kraje. Společnost nebo společnosti, které by nahradily Českou poštu, od krajů asi dotace nevydojí, ale mohly by uspět u obcí. Malé obce, když poštu chtějí mít pod nosem, už několik let  provoz poštovních úřadů dotují.

Velikonoční pracovní volno s počasím vánočně-dušičkovým mě donutilo k sledování filmů o dobrém vojákovi Švejkovi. Zatímco první film odpovídá dílu Jaroslava Haška, druhý díl "Poslušně hlásím," byl natočen jakoby kvapně. Polovina filmu se odehrává na četnické stanici v Putimi, druhá polovina filmu je jen mlhavým připomenutím Haškova románu.  Zcela byly vypuštěny některé velmi zábavné epizody a osoby jako jednoroční dobrovolník Marek, vrchní polní kurát Lacina, sapér Vodička aj. Ve filmu je spousta podivně natočených scén. Například, po zastavení vlaku záchrannou brzdou Švejk cosi nesouvisícího a hloupého vykládá třem železničářům, kteří pozorně naslouchají tak, jako by k nim mluvil císař pán. Lze si něco takového při mimořádné události představit? Tvůrci filmu zřejmě o železničářích toho mnoho nevěděli.  Nevěděli ani, že vlak  z Tábora do Vídně nikdy nejezdil přes Horní Dvořiště, jak vyvolával železničář v táborské nádražní restauraci III. třídy. (Cenové skupiny byly už za monarchie, nebyl to vynález komunistů, jak se doposud tvrdí.)

Josef Zahradníček


Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.