Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pátek 13. ledna 2023

Pátek, nešťastný den, navíc den volební. Zahradníček komentuje

 

13.01.2023 6:33  - Pátek 13. ledna 2023. Konečně to za netypického zimního počasí vypukne, bude zahájeno hlasování českých občanů o tom, kdo se posadí do prezidentského křesla na Pražském hradě. Vzhledem k tomu, že prezident ČR neřídí vládu jako prezidenti v některých jiných zemích, byla česká předvolební kampaň nesmyslně hloupě přehnaná. Napodobování Ameriky. Člověk žasne, kolik novinářů, komentátorů a různých politologů se volbou prezidenta dokáže zabývat. Kolik takových nezodpovědných žvanilů  přesvědčí důvěřivé voliče.

Za vlády komunistů zde byla hlasovací mašina zvaná Národní shromáždění. První volba prezidenta, kterou si pamatuji, se odehrála v roce 1957. Očekávalo se tehdy všeobecně, že prezidentem bude dosavadní předseda vlády Viliam Široký. Říkala nám to paní učitelka - oslovení soudružka u nás ještě zavedeno nebylo. Široký měl prý na funkci prezidenta nárok jako Slovák, předseda vlády, i jako kovaný předválečný komunista a spolupracovník sovětské NKVD. Široký jako zastánce centrálně řízeného Československa měl velký podíl na odsouzení slovenských nacionalistů včetně Husáka. Zvolen však překvapivě byl 1. tajemník ÚV KSČ Antonín Novotný. Prý na přání Chruščova.

Ještě jedna volba mi utkvěla v paměti. Volba Ludvíka Svobody na konci března 1968 byla jednou z komedií Pražského jara. Studenti, kteří při volbě zaplnili hradní nádvoří, si přáli Čestmíra Císaře. Kvůli uklidnění Brežněva byl zvolen Hrdina SSSR Svoboda. Neuklidnilo to Brežněva nadlouho, 21. srpna  Československo obsadilo půl milionu rudoarmějců. Svoboda byl prezidentem i generálem "na baterky." Kam ho někdo strčil, tam důstojně vystupoval,  dělal vše: tak Aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Sovětské okupaci nedokázal zabránit. Vzepřel se jen, když měl kvůli stáří odstoupit z funkce, takže ho normalizátoři museli z Hradu vyhodit násilně.

Zkušenost s jedním generálem včele státu by měla stačit, ten současný generálský kandidát určitě můj hlas nedostane, i když zásluhou mohutné propagandy v Praze  zřejmě na Hrad zamíří. Praha rozhoduje v posledních 30 letech o výsledku všech celostátních voleb.

 Už vůbec můj hlas nemůže dostat magazínový idol mládeže Nerudová. Tu si podle způsobu prezentace dovedu představit na předměstské pavlači, nikoli v čele státu.  Nerudová se dokonce podbízí "pokrokové" mládeži tvrzením  že existuje 5 pohlaví. Jako bývalý zemědělec jsem mezi živočichy v přírodě i na dvoře nikde víc než 2 pohlaví nezpozoroval. 

Můj hlas nedostane ani zástupce SPD, který rozšířil informaci, že podle jisté agentury je v preferencích kandidátů na 3-4 místě. Zjistilo se, že žádná taková agentura průzkum nedělala, protože vůbec neexistuje. 

Volit Babiše v prvním kole také nebudu, i když bych si přál, aby získal víc než 50 procent. Už kvůli těm štvanicím, jimž z podnětu ODS a jiných pražských křiváků byl zástupce českého venkova v posledním roce vystaven.

Fischer jako křesťan nemá v ateistickém státě šanci. Byl by podražen jako Schwarzenberg.

Když pak vyloučím ekonomy jako studované zloděje, výběr nemám velký.

Přišla bída na kuřáky. Krabička cigaret už stojí v trafice 135 korun. Dovážejí se cigarety z Polska, kde jsou levnější. Vášniví kuřáci kouřit nepřestanou, i když bude 1 cigareta stát 10 korun a více. Mimo nákupu cigaret v Polsku je možnost zřídit si malou domácí tabačku. Tabák všelijaké kvality a cigaretový papír vyjdou levněji. Viděl jsem to u několika kuřáků. Máčkne se na páčku a vyjede cigareta. Nouze naučila Dalibora housti. O tom že by se tabák pěstoval na zahrádkách jako za 2. světové války, jsem zatím neslyšel. Dnes se pěstuje spíš konopí. 

Na kritiku televizního seriálu "České Budějovice, místo zločinu," už se dnes nedostanu. Předem mohu jen konstatovat, že trapní autoři trpí zřejmě nějakými sadistickými choutkami, když tak rádi ukazují zohavené mrtvoly a dělají z kriminalistů idioty.

Josef Zahradníček


Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.