Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

úterý 3. ledna 2023

100 let od smrti Jaroslava Haška

 Před sto lety, 3. ledna 1923, zemřel v Lipnici nad Sázavou Jaroslav Hašek. Nebyl jen autorem Švejka. Byl  tvůrcem originálním interpretem i jiných nadčasových děl. Hašek zemřel v pouhých 39 letech života. Na rozdíl od jiných lidí dokázal svým způsobem mistrovsky popsat Prahu na počátku 20. století a zanechat jedinečné literární díla. 

Rod Hašků  z otcovy strany byl selský, a měl kořeny v jihočeských Mydlovarech. Po maturitě se Jaroslav Hašek stal zaměstnancem banky Slavia, brzy se ale začal živit výhradně novinařinou a literaturou. V té době se také seznámil s českými anarchisty. Začal vést bohémský a tulácký život. V době vypuknutí první světové války žil Hašek s kreslířem Josefem Ladou, který později ilustroval Dobrého vojáka Švejka.[

V roce 1915 Hašek narukoval do Mariánských kasáren v Českých Budějovicích k 91. pluku a s ním odjel na haličskou frontu v Rusku. 24. září 1915 padl do zajetí. v roce 1917 vstoupil do české družiny,  Od listopadu 1917 do února 1918 publikoval v časopise Čechoslovan a Čs. voják, byl mj. autorem řady protibolševických článků.

Hašek sympatizoval zejména se Lvem Davidovičem Trockým a jeho teorií permanentní revoluce. Ta nakonec vedla k říjnovému převratu v Petrohradě, kde byl Trockij předsedou nejmocnější síly v zemi, petrohradského sovětu.

Koncem února 1918 Hašek vstoupil do Českoslovanské sociálně demokratické strany dělnické, což jeho anarchistické povaze nestačilo a v březnu odjel do Moskvy, kde začal intenzivně spolupracovat s bolševiky. V dubnu vstoupil do Rudé armády  byl poslán do Samary. Na konci roku 1918 působil jako velitel oddílu Čuvašů a jako zástupce vojenského velitele města Bugulma. Roku 1920 b se v Krasnojarsku oženil s tiskárenskou dělnicí Alexandrou Grigorjevnou Lvovovou, zvanou Šura.

To, že revoluci vedle Lenina fakticky řídil Trockij, se dodnes nesmí v Rusku říkat, snad aby nepobledla Leninova a později Stalinova gloriola. Každopádně pro anarchisticky založeného Haška byl z revolučních vůdců jednoznačně největší autoritou právě on.

Po návratu do Československa nebyl souzen za mnohoženství jen díky tomu, že v Rusku nebyl zrovna pořádek a neuznávaly se vzájemně různé mezinárodní smlouvy. Do Československa byl Sověty vyslán s cílem organizovat komunistické hnutí. Dostal od bolševiků německé marky, které v Praze neměly žádnou cenu, a když byl  zatčen Jaroslav Handlíř, spojka ruských agentů, Haškův zájem o zájem o komunistickou politiku zcela skončil. Vrátil se k předválečnému bohémskému způsobu života. 

25. srpna 1921 Hašek odjel s malířem Jaroslavem Panuškou a s manželkou Šurou do Lipnice nad Sázavou. V této době už byl vážně nemocný. V Lipnici začal psát své vrcholné dílo, Švejka.  3. ledna 1923 zemřel na ochrnutí srdce.[


Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.