Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 31. prosince 2022

Praha bude slavit 30 let podrazů z ODS

 Česká republika oslaví 1. ledna 30 let své samostatnosti. U této příležitosti pozval premiér Petr Fiala (ODS) na večeři všechny předsedy vlád Česka do Kramářovy vily. Na programu je také slavnostní koncert. O den později, tedy 2. ledna, ale ve velkolepém stylu plánuje současný předseda vlády Petr Fiala oslavit 30 let od vzniku samostatného Česka. "V plánu jsou dvě zásadní akce," nastínil TN.cz mluvčí vlády Václav Smolka.

Poslední den roku 2022 se předseda Senátu Miloš Vystrčil, předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová a předseda Národní rady Slovenské republiky Boris Kollár vydají na nejvyšší vrchol Bílých Karpat. Výstupem na Velkou Javořinu na hranicích Česka a Slovenska si chtějí připomenout pokojné rozdělení Československa a 30. výročí vzniku dvou samostatných států, informovala na svém webu Poslanecká sněmovna.

V rámci výročí zavítá na Nový rok hlava státu právě k našim sousedům na Slovensko. Redakci TN.cz to potvrdil jeho mluvčí Jiří Ovčáček. "Na Slovensku se chystají oslavy," nastínil Smolka. Přesný program však ani jeden z mluvčích nenastínil.

U příležitosti výročí rozdělení státu pozval Fiala do Kramářovy vily na slavnostní večeři všechny premiéry českých vlád. Ti by ke společnému stolu měli usednout vůbec poprvé v historii. Jedná se o neformální sešlost, na kterou jsou pozvané také partnerky všech expremiérů. Stanovený není ani přesný program. "Hledali jsme způsob, jakým oslavit 30 let vzniku samostatné ČR. Dospěli jsme k tomu, že schůzka všech, kteří zemi nějakým způsobem v nějaké době vedli, bude dostatečně důstojná," vysvětlil Smolka. Poté bude v Rudolfinu následovat slavnostní koncert, který pořádá Úřad vlády ČR společně s Českou filharmonií. Toho by se měl zúčastnit také slovenský premiér Eduard Heger.

Pondělí bude mít Fiala opravdu nabité. Na programu má totiž také pravidelný novoroční oběd s prezidentem Milošem Zemanem. Ten se tradičně koná na zámku v Lánech. 

Hlavní město v rámci oslav 1. ledna od 16:00 speciálně nasvítí některé budovy. V národních barvách se rozzáří například Nová radnice na Mariánském náměstí, Petřínská rozhledna, Rudolfinum a také zdi pod metronomem na Letné. V centru metropole budou vyvěšeny české vlajky. Speciální hlášení zazní od 8:00 do 20:00 v celé síti metra: "Již 30 let jedeme po vlastní lince jako samostatná Česká republika. Přejme si proto šťastnou cestu i do budoucna. Vaše hlavní město Praha". Všechny tramvaje v ulicích navíc budou osázeny vlaječkami České republiky, přiblížilo na stránkách vedení města. K příležitosti výročí samostatnosti Česka Pražský hrad od 17. do 21. ledna vystaví české korunovační klenoty v katedrále sv. Víta. 

Před 30 let podepsali tehdejší premiéři Václav Klaus a Vladimír Mečiar dohodu o rozdělení České a Slovenské Federativní Republiky. Zlom nastal po volbách v červnu roku 1992, kdy v Česku zvítězila ODS a na Slovensku Hnutí za demokratické Slovensko (HZDS). Sporů mezi českými (pražskými) a slovenskými politiky vypuklo po  listopadu 1989 několik. Nekonečné byly parlamentní tahanice o název státu, slovenským politikům v touze po obnovení Slovenského štátu z dob 2. světové války nahrávalo rušení zbrojního a těžkého průmyslu, který byl převážně na Slovensku, a stoupající nezaměstnanost. Hlavní příčinou česko-slovenské roztržky byl federální ministr financí Václav Klaus, který se do této funkce dostal zásluhou vydírání Havla a ostatních disidentů. Kvůli zahájené tunelářské privatizaci stranických kamarádů se Klaus potřeboval Slovenska zbavit, proto před volbami  slíbil českému obyvatelstvu  především dohnání západní ekonomiky během 4-5 let. Napodobil ho na Slovensku Mečiar, který slíbil Slovákům slovenské Švýcarsko během 10 let.

Tehdejší prezident Václav Havel pak v červenci 1992 abdikoval. Politici následně 26. srpna stvrdili svým podpisem rozdělení Československa. Po zbylou dobu byla federace bez prezidenta. Dva státy se na mapě pak objevily 1. ledna 1993.


Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.