Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 26. září 2021

"Zlá" Merkelová odchází, "hodný" Východ zůstává. Zahradníček komentuje

26.9.2021; 10:47  - Po delší době se opět ukázalo slunce, oficiálně už podzimní, takže v krátké době budou v mediích zaručené vědecké studie o oteplování, suchu a úbytku zeleně. Z prostředí přetopeného městských bytů (začala předčasná topná sezóna) při trenýrkové teplotě +25°C nelze o klimatu a ohroženém přírodním prostředí očekávat jiné závěry.  Podle vlastního měření a pozorování letošní rok zatím patří v 21. století mezi čtyři nejchladnější a nejvlhčí. Nikdo nevěří, v televizi říkali něco jiného, a v televizi mají pravdu.

Je to zajímavé, že lidé přijímají raději špatné zprávy, které se jich osobně netýkají nebo týkají omezeně, než zprávy pozitivní. Noviny, televize rádia se dovedou  lidské mentalitě přizpůsobit. Bylo tomu i v minulosti za vlády komunistů. Každodenní pozitivní zprávy o vzájemných státních návštěvách komunistických pohlavárů, zprávy o závazcích pracujících a plnění plánu byly pro občana nudou. Nechyběly však budovatelské senzace.  Byly doby, kdy i u nás bylo nemalé množství lidí, kteři například uvěřili zprávě, že jistý sovětský horník narubal denně ručně ix vagónů uhlí nebo zprávě, že jistá kolchoznice začala kravám masírovat vemena a hned nadojila o třetinu mléka víc. Postupem času se i podobné socialistické senzace vytratily.

Co se nevytratilo, a přežívá do současnosti, je studenoválečnické štvaní proti západním imperialistům a revanšistům, u jehož základů v roce 1945 stál vedle Stalina a československých komunistů i Prezident- Budovatel Edvard Beneš. To je dědictví po komunistech, které neopouští ani současnou Evropskou unii a rozděluje ji opět na zlý Západ a dobrý Východ. Toto rozdělení bylo dáváno na vědomí i nyní odcházející německé kancléřce Merkelové. Zatímco západní Evropa včetně zemí bývalého Západního Německa oceňuje její šestnáctiletou velkou politickou prozíravost a korektní jednání, lidé v postkomunistických zemích včetně bývalé NDR jí nemůžou přijít na jméno. Jako rodačka z Východního Německa a absolventka prestižní Lipské univerzity se svou nekonfliktní německou a evropskou politikou dopustila na Východu neodpustitelné zrady. Východ je totiž na věčné časy nasměrován k třídnímu boji a k vyhledávání vnějších i vnitřních nepřátel.

Prezident Zeman, tím že opustil po osmi dnech nemocnici, nepotěšil funebráky z opozice, kteří sní o možnostech obsadil nejvyšší hradní křeslo. S blížícími  volbami do Sněmovny mezi všemi politiky všech stran stoupá napětí, které na vedlejší kolej odsouvá i přicházející další vlnu pandemie. Zatím se vláda neodváží zavádět nějaká proticovidová opatření.  Povolební vystřízlivění asi bude zajímavé. 

Včera bylo sehrána část dalšího kola první fotbalové Fortuna-ligy. Viktorie Plzeň k neradosti vyvolených S+S opět vyhrála a vede ligovou tabulku. Trenér Bílek sice nenaučil hráče Viktorie přehrávat soupeře v poli, ale umí je vyprovokovat k touze po vítězství. Takže Viktorie před týdnem v utkání s Dynamem i včera s Pardubicemi sice méně držela míč, ale obě utkání dokázala vyhrát.  

Josef Zahradníček

 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.