Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 19. září 2021

Traktory na baterky jsou stále nesmysl

V zemědělství jsou používány stroje na elektřinu už dávno. Několik výrobců nyní nabízí nakladače na elektřinu. Ovšem traktory na akumulátory jsou asi hudbou hodně vzdálené budoucnosti, i když mnozí optimisté tvrdí, že na trh budou uvedeny velmi brzy.

John Deere GridCON  

Elektrické traktory jsou vyvíjeny v USA, Rusku, Turecku, Číně, Indii, Koreji a Japonsku, v Evropě je vývoj slabší, neboť jej brzdí spousta unijních i národních předpisů. Celkově se nedaří vhodné traktory o pouze elektrickém pohonu vyvinout. Částečně provozuschopné jsou traktory kompaktní, tedy traktory se vznětovými motory menšího výkonu, které jsou při chvilkové větší zátěži posilovány elektromotory. Hovoří se o zvýšení výkonu na dvojnásobek.

Problémem traktorů poháněných elektřinou jsou těžké baterie, které bez nabití nevydrží déle než 2 hodiny. Potom musí být vyměněny. Vybité baterie je nutno dovést k nabití. Někde, kde jsou silné větry, zkoušejí pojízdné nabíječky poháněné větrem. 

Jiný systém vyvíjí John Deere, který pro pohon elektrického motoru John Deere GridCON o vykonu 300 kW používá kabely až 1000 m dlouhé, navinuté na kabelových bubnech. 

Pohon traktorů elektrickým proudem je ve vývoji už hodně přes 100 let, přesto technika za tu dobu téměř nepokročila. Tam, kde jsou roviny, by jistě bylo možné využívat elektřinu na polích při tzv. lanové orbě, která bylo rozvíjena od vynálezu parního stroje. V době, kdy se rychle šíří robotizace, by to byl asi nejjednodušší způsob, jak na polích naftu vyměnit za elektřinu.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.