Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 18. září 2021

Co je víc než volby? Zahradníček komentuje

 18.9.2021; 10:24  - Před listopadovou revolucí jsme obdivovali auta lidí z kapitalistické ciziny, jejich tvrdou měnu a jisté sebevědomé chování, mysleli jsme si, že ten Západ je proces, kde všichni jsou bohatí, jen utrácejí peníze a jezdí na dovolenou k moři. 


Ve skutečnosti Západ je trochu jiný svobodný prostor, než si doposud  představuje u nás mnoho lidí. Západ vyhodnocuje minulost i přítomnost, aby mohl pečovat o budoucnost lidí. Dnes se mnozí obyvatelé České republiky probouzejí ze snu o bezpracném blahobytu, který sice ze Západu také přišel, ovšem nikoli podle předlistopadových představ, protože nepřišel pro všechny, jen pro malé procento lidí. Spokojenou skromnost a zaostalost jsme sice vyměnili za luxusní auta a povinné cesty k moři, ale také za neustálé napětí a stres.  

Platíme nekřesťanské peníze za uhlí, za revize kotlů a komínů, za popelnice, musíme s auty na emisní a technické prohlídky, v hospodách nesmíme kouřit. Do  peněženek občanů se z tepla kanceláří dobývá nejen více než půlmilionová armáda cynických a dobře placených úředníků, ale také všudypřítomná reklama a spousty různých nepoctivých šmejdů. Neustále někdo oznamuje zvýšení cen, ale ekonomové o inflaci nechtějí vědět. Čísla na minimální inflaci vždycky nějak vyrobí (jedna ekonomka má inflaci 4 procenta, druhá 5 procent, průměr nakonec je inflace 3 procenta), i když občan s hrůzou sleduje cenovky v obchodech a zrychlený pohyb číslic na benzinových stojanech. Nemusí se ani zajímat o nárůst cen nemovitostí.

30. srpna v Paříži zavedli pro motorová vozidla takřka všude třicítku. Padesátka zůstává jen na vybraných hlavních tazích, sedmdesátka na městském okruhu Boulevard périphérique. Smyslem tohoto (nikoli prvního) kroku pařížské radnice, socialistické starostky Anne Hidalgové jsou tři cíle: snížit emisí, prachu, hlučnosti a  zvýšení bezpečnosti obyvatel. Neposledním krokem starostky Hidalgové je snaha ve francouzské metropoli omezil počet aut.

Media denně přesvědčují občany o špatnosti světa plného násilí, podvodů a, krádeží, takže jedna nenápadná zprávička o poctivém občanovi se snadno ztratila. Je dojemným pohlazením po duši. Pán z Hluboké u Borovan natankoval u benzinové pumpy, ale neměl komu zaplatit, a tak zavolal policii. Ta vytáhla z postele obsluhu pumpy, která si pro peníze musela dojet a porouchaný stojan lépe zabezpečit. Co by asi udělal Pražan, kdyby zjistil, že si může bezplatně natankovat, kolik chce? 

Prezident Miloš Zeman (77) je v nemocnici, lékaři ujistili veřejnost, především nedočkavé politiky a novináře, že prezident se nechystá zemřít, že je pouze přepracovaný. V nemocnici se ocitl i Zemanův předchůdce na Hradě Václav Klaus (80), jemuž zřejmě neustálá touha "být v obraze", nerespektování protikoronových opatření nebo  nedávný propagační výstup na Sněžku, způsobila i zvýšení krevního tlaku. 

Na fotbalových stadionech bylo zakázáno používání pyrotechniky, dělobuchů a světlic. Zda se zákaz vztahuje na dýmovnice, není zcela jasné. Zákaz platí i v prostorách mimo fotbalové stadiony, tedy i při tažení fanoušků na utkání. Pokuta je 30 až 50 tisíc, při opakovaném přestupku 100 tisíc a zákaz vstupu do hlediště. Konkurenci S+S v Praze jistě nepotěšila zpráva, že Viktorii Plzeň chce koupit americký dolarový miliardář Platek. Dnes večer si tedy milionářský klub z Plzně podá českobudějovické Dynamo, ve kterém kvůli starostem s levnými posilami, talenty a sponzory na prvoligový fotbal mnoho prostoru nezbývá. Typy na osmigólovou výhru Plzně nejsou výjimkou.

Blíží se volby do Sněmovny PČR, proto nemá smysl komentovat výroky českých politiků, kteří se předhánění v sebevědomých slibech a v hlouposti (Volný). Volební sezóna je i v Německu a Rakousku. Z čela německé vlády dobrovolně odchází veleúspěšná politička Angela Merkelová,  na které závistiví a neschopní hnidopichové včetně českých neustále hledali, a stále hledají, nějakou chybu. Merkelová dokázala německou vládu vést bez skandálů plných 15 let. To se cení všude ve světě. Dokázala především zásluhou přijetí statisíců uprchlíků ještě více posílit německou ekonomiku, na níž jsou závislé ekonomiky dalších zemí včetně České republiky, která však uprchlíky odmítá.

Mimo celostátních voleb v Německu se v některých německých a rakouských spolkových zemích konají volby zemské. Ty jsou pro tamní obyvatelstvo často důležitější než volby do spolkových orgánů. Na rozdíl od ČR zemské volby nejsou menší kopií voleb celostátních. Zajímavé předvolební  průzkumy přicházejí z Meklenburska-Předního Pomoří, kde socialisté (následníci komunistické SED) vedeni Manuelou Schwesigovou  mají 40 procent preferencí, tedy víc než konkurenti AfD (14%) a CDU (15%)dohromady. Zajímavá v této postkomunistické německé zemi je anketa o spokojenosti s vládou. Pouze 6 procentům lidí se vládnutí socialistů nelíbí, ostatní jsou více či méně spokojeni.

Josef Zahradníček



   

2 komentáře:

  1. "Do peněženek občanů se z tepla kanceláří dobývá nejen více než půlmilionová armáda cynických a dobře placených úředníků"
    Ale no tak... Tohle je přece lež. Nebo fakt učitele, hasiče, vojáky a policisty považujete za "cynické a dobře placené úředníky"?! Tato skupina tvoří výraznou většinu z těch 500.000 státních zaměstnanců.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Pokud budu mít poloviční příjem, co mají učitelé, policisté a vojáci, budu se považovat za boháče

      Vymazat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.