Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 18. září 2021

Doučování za 200 milionů

Česká vláda uvolnila 200 milionů korun na doučování žáků, kteří při distanční výuce během pandemie požadovanou látku nezvládli a zaostávají za ostatními. Na doučování těchto žáků se hromadně hlásí pedagogové i studenti pedagogických škol. 

Opravdu se učitelům jedná o vzdělanost mládeže? Neláká je plat 250 Kč za hodinu doučování? Průměrný plat učitele je 43 tisíc za měsíc, což je asi dvojnásobek platu běžného  zaměstnance odlehlém regionu a trojnásobek příjmu vesnického živnostníka. 

Kdo se v minulosti učil číst a psát ve vesnické jednotřídce, musí se pousmát nářkům, že při letošní distanční výuce dětem chyběl kontakt s učitelem, takže se nemohly nic naučit.

Do roku 1948 byly na vesnicích obecné školy, ve kterých  se v jedné třídě společně učili žáci prvních čtyř ročníků a s nimi žáci méně nadaní, kteří nebyli přijati, nebo ti co neměli finance na návštěvu měšťanské školy nebo gymnázia ve vzdáleném městě. V jedné třídě byly děti od 6 do 15 let. Jeden učitel učil 8 ročníků najednou. 

Po roce 1948, když byl zaveden systém jednotného školství, byli v jednotřídkách jen žáci prvních pěti ročníků. V každém ročníku okolo 3-5 dětí. Učitel věnoval nejvíc času 1. a 2. ročníku, ostatním jen přidělil písemné úlohy. Nová látka se k žákovi pořádně dostala až doma, z  učebnic. 

Při přechodu žáků z vesnických jednotřídních škol do 6. postupných ročníků velkých škol městských, nebyla adaptace na zcela nové školní prostředí problémem, který se nedal překonat během několika dní. Pokud se jednalo o vědomosti, žáci z jednotřídek, kteří se předtím vzdělávali v omezeném režimu a byli zvykli na samostatnost, v městských školách nezaostávali, naopak i přes únavu z veřejné dopravy patřívali k těm lepším. 

Člověk dnešní ("dnešník") řekne "Dnes je všechno jinak." A šmitec.


 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.