Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 12. září 2021

20. výročí útoku na WTC. Zahradníček komentuje

 12.9.2021; 10:42   - Včera si Američané a s nimi většina ostatního světa připomněla 20. výročí teroristického útoku Al Kajdy na dva mrakodrapy WTC (Světového obchodního centra) v New Yorku. 11. září 2001 poznamenalo celý svět. Únos čtyř dopravních letadel a sebevražedný útok uvolnil nahromaděné problémy. Za následujících 20 let se ten hlavní nevyřešil, místo toho, aby zlo pocházející ze sobectví a majetkové nerovnosti bylo tlumeno a odstraňováno, šíří se  dál a dál a vyvolává násilí. 

Matně vzpomínám na to odpoledne 11. září 2001.  Několik měsíců už jsem se vytáčením telefonu připojoval na internet, což nebyla levná záležitost. Pevnou telefonní síť  provozoval tehdy Telecom, během dne stála minuta připojení asi 0,95 Kč, po 18 hodině to, myslím, bylo 63 haléřů. Dlouhé připojení tedy jsem si dovolit nemohl. Tehdy počítače a internet užívali především podnikatelé a lidé vzdělaní, takže diskusní příspěvky měly určitou kulturní  úroveň.  K současné internetové žumpě plné vzájemného napadání, urážení a nadávek tehdy bylo ještě daleko, než dospěla generace, která si neváží svobody a nemá společenský respekt před nikým a ničím. Po příchodu z práce jsem pustil počítač a podle nějaké intuice kliknul na web nějakých amerických novin. Kouř nad ulicí a prchající lidí na obrázku jsem nechápal, myslel jsem, že je to z nějakého fantastického filmu. Uteklo ještě mnoho minut, než o útoku začala informovat česká media.

 Američané za podpory NATO na teroristický útok odpověděli potrestáním organizátorů akce a pokusem o zlidštění a zkulturnění oblasti, z níž přicházela náboženská nenávist a terorizmus. Afghánistán se NATO 20 let dařilo držet pod určitou kontrolou, takže další velké útoky islámských extrémistů už se nekonaly. Cizí vojska po dvaceti letech pokusů zavádění demokracie Afghánistán opustila a země je zase pod nadvládou  náboženských fanatiků.

Vzpomínky na 11. září 2001 vytlačily z prvních stránek  problém přetrvávající pandemie Codid-19.  Ta sice v létě naznačila ústup, ale zdravotníci už zase hlásí zvyšující počty nových případů.  V sousedním Rakousku je nárůst nemocných a mrtvých 4x větší než v ČR, včera  přibylo 2260 nových případů a na Covid zemřelo 5 lidí. V Rakousku, kde zdravotníci netráví víkendy na chatách a chalupách, se o víkendech testuje stejně jako v týdnu. Jenom ve Vídni přibylo 632 nových případů, což je víc než v celé ČR. Uvolnění opatření, houfy lidí v hledištích festivalů, na tribunách stadionů, na poutích a jinde jsou ideálními místy k přenášení koronavirů.  O školách ani nemluvit.  Očkování sice není žádným zázračným všelékem ani ochráncem před pandemií, ale částečná ochrana to je - a nic lepšího zatím nikdo nevymyslel. Tvrzení, že nebojácným lidem se Covid vyhýbá, je jako tvrzení, "kdo pil umřel, kdo ne taky".

Fotbalová liga po přestávce zahájila další kolo, a to nečekanými výsledky, bodovaly týmy, které podle odborníků bodovat neměly. Snad neděle bude lepší a favorité si nebudou myslet, že mají vítězství předem jisté. Viktorie Plzeň opět porazila Spartu, i když se hodně nadřela. Pražané s podivně bledými - nažloutlými, jak říkával Hlustvisihák - tvářemi hýřili dlouho sebevědomím, ale Plzeň dřela a vyhrála zaslouženě, i když Bílek opět poslal na hřiště lidi, kteří mají k starému dobrému plzeňskému fotbalu ještě daleko. 

Josef Zahradníček

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.