Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

úterý 7. září 2021

Třicítka je pro české řidiče větší hrozbou než Covid

Volby, volby, volby. Podzim roku 2021 je volební nejen v českých končinách. Do českých voleb chybí ještě víc než měsíc, ale volební kampaň začíná houstnout. Výsledky spousty předvolebních průzkumů se liší podle toho, kdo si je objednal a kdo je platí.


Tvrdit, že vzorek 1000 respondentů je odrazem české společnosti, můžou jen lháři a podvodníci. Obyčejně předvolební průzkumy preferencí v malém výběru voličů nevycházejí. Jsou to jen výkřiky podobné výkřikům anglického vědce Swifera, které v roce 1918 oznámil, že polní hraboši se nerozmnožují. Vyvolal tím bouři zděšení v odborných kruzích i na veřejnosti. Anglického vědátora podpořil francouzský badatel Charles Clemount, který po dvouletém sledování hrabošů v kleci zjistil, že hraboši se skutečně nerozmnožují. Ukázalo se potom, že vědátor umístil do klece dva samečky. Když na to byl upozorněn, skočil do řeky i s hraboši a utopil se. Že by se někdy po špatných preferencích průzkumníci šli utopit, není známo, i když nadělají mezi lidmi daleko víc nesvárů a škod než badatelé mezi polními hraboši.

Zprávy o tom, že v Paříži a v řadě dalších francouzských měst byla omezena maximální rychlost motorových vozidel na 30km/hod řádně zdvihla adrenalin českým řidičům. Třicítka se totiž šíří západní Evropou, zavedlo ji Španělsko, Brusel, Hamburg a další města ji zavádějí pokusně. V České republice ji zatím nehodlá zavádět žádné město, starostové a výboři se bojí reakcí obyvatel. V současnosti v ČR mají někteří mladí ostrostřelci za volanty problém s dodržováním padesátky, a což teprve s třicítkou. Přitom v Paříži s omezením rychlosti na 30 km/hod souhlasí hlavně mladí lidé. V anketách souhlasí 53 procent Pařížanů, ale ve skupině mladých do 25 let souhlasí 71 procent.

Fotbalová reprezentace neuspěla v Bruselu, kde prohrála s Belgií 0:3. Trenér Šilhavý má sice dobře placený Job, ale ocitl se mezi několika mlýnskými prameny. Na jedné straně jsou příznivci fotbalu, kteří si přejí aby jméno Czech Republic zářilo mezi světovou a evropskou fotbalovou špičkou, na druhé straně jsou zájmy nejbohatších českých klubů a agentů hráčů, kteří si přejí, aby prostřednictvím reprezentace se zvýšila cena přebývajících hráčů, o které by v cizině mohl být zájem. Proto se v reprezentaci objevili hráči z bohatých klubů, jejichž fotbalové schopnosti jsou daleko daleko za vysněnými cenami agentů a manažerů. Kdyby se v některém nebohatém českém klubu momentálně vyskytoval hráč kvalit Ronalda nebo Lionela, na reprezentaci by neměl nárok.

Josef Zahradníček. Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.