4.9.2021; 9:03 - Právě jsem se vrátil, nikoli jako Gottwald z Hradu, ale z jízdy autem přes město. Po tom cyklistickém hemžení, co jsem dnes opět viděl, jen kroutím hlavou, jak je možné, k jakým cyklistickým embryím se také dostanou užitečné stroje zvané bicykly. Mnoho bicyklů je navíc poháněno elektřinou, takže jsou schopné bez větší námahy jezdce vyvinout větší rychlost než je stanovená padesátka.
Začal jsem kritikou světa okolo sebe , a hned s ní asi neskončím. České firmy shánějí 350.000 zaměstnanců. Nejsou lidi, jako nebývali za komunistů. Zahraniční pracovníky tady nechtějí politici včele s Okamurou, ženy nechtějí zaměstnavatelé celkově a muže do 30 let a nad 50 let. To je česká specialita. V zahraničí firmy dbají na to, aby složení zaměstnanců bylo co nejpestřejší; muži, ženy, všechny věkové kategorie, různá praxe, různá barva pleti. V ČR ty mladší neberou, prý neumí pracovat, nemají praxi, a ti starší se zase nedomluví anglicky. Ten zbytek sice nemá o moc lepší pracovní návyky než mladí, ani neumí anglicky lépe než staří, ale může být v kolektivu svých vrstevníků. V takovém kolektivu to klape, když všichni mají stejné názory a dovedou si vyhovět, co na tom, že na zaměstnance pestrá pracoviště zásluhou rozdílný názorů na svět a aktivity jsou mnohem úspěšnější.
Předevčírem mě udivily autosalony před školami. Začínal školní rok 2021-2022. To ten čas letí! Kdo chvíli stál, už stojí opodál, pravil básník. Člověk, který opustil školní lavice před padesáti a více lety, těžko pochopí současnost, ať se snaží jakkoli. Vozit v roce 1971 děti do školy autem? Nikoli, i když auta v některých rodinách byla! Tenkrát byla doba, kdy se dbalo na to, aby děti nebyly pohodlné, dovedly se pohybovat po ulici mezi lidmi všeho věku, lidmi různého zevnějšku a chování.
Průměrné učitelské platy jsou 43.275 Kč za měsíc a pořád prý je to málo. A proto je nedostatek učitelů. Prý si najdou lépe placené zaměstnání mimo školství. Pomineme-li socialistické školství, kdy o služebním postupu a platech rozhodovala červená legitimace a mimoškolní aktivita, vytušíme, že před rokem 1948 mzdy učitelů nebyly slavné. K dobrému platu se učitel dostal až po mnohaleté praxi, během níž musel respektovat přání okresních inspektorů a poznat řadu primitivně vybavených vesnických škol. Dnes k dobře placenému učitelskému zaměstnání stačí vysokoškolský titul a dveře nejlepších škol jsou otevřené dokořán. Ve filmu "Jarčin profesor" bylo sehnání učitelského místa něco jako zázrak. Umí si někdo představit, že by dnes nezaměstnaný doktor filozofie šel pracovat jako kočí do zemědělství.
Profesor Konvalina naprosto úmyslně rozdráždil posluchače rozhlasu, když tvrdil, že na Covid-19 u nás zemřelo 36.000 lidí. Přitom ministerstvo zdravotnictví uvádí 30.400 zemřelých. Později to vysvětlil tím, že počty mrtvých, které uvádí statistika ministerstva, jsou rozdíl mezi zemřelými za pandemie a před pandemií. Pan profesor však vychází z toho, že zásluhou nošení masek, lockdownů a dalších omezení zemřelo za rok o 6.000 lidí méně na jiné nemoci, než na které se pravidelně umíralo před pandemií. Znamená to podle profesora Konvaliny, že těchto 6.000 lidí muselo tedy také zemřít na Covid, i když jako příčina je uváděno něco jiného. Trochu rána pod pás zdravotníků, ale vyvrátit tvrzení asi nelze, 6.000 nebožtíků nikdo exhumovat a pitvat nebude, protože většinou zmizeli v komínech krematorií.
Slavná švédská skupina ABBA se zase dala dohromady a chce po 40 letech znovu vystupovat na veřejnosti a nahrávat své nové písně. Člověk neví, jestli se má smát nebo slzet. Pamětníci, kteří pamatují skupinu ABBA jako symbol mládí, budou asi z postav sedmdesátníků oblečených v moderních skafandrech současné mládeže zděšeni. Mladí, kteří ji nepamatují, zase nepochopí, co ti starci a stařeny od nich chtějí.
O tom, že prezident Beneš měl slabost pro diktátory, když v roce 1938 chtěl nejdříve jednat s Hitlerem a nabídnout mu 1,5 milionu českých Němců do německé armády, potom zase nabízel část Československa (Podkarpatská Rus) Stalinovi, je lépe se zatím nezmiňovat. Zmínit je se třeba o tom, že po německých volbách odejde z čela současné německé vlády Angela Merkelová, která nedala na Českou republiku dopustit. Její zásluhou v Německu prošly českým politikům, ekonomů a podnikatelům takové skopičiny, jaké by prý žádnému jinému státu neprošly. Angela Merkelová v Praze pobývala v době studií (u prof. Zahradníka) a na příjemné přijetí, které se jí v Československu dostalo, nemůže zapomenout. "Kancléřka vás prostě má ráda, musíme se podřídit," říkají němečtí úředníci. Nějak bylo před Angelou, nějak bude po ní.
Josef Zahradníček
Žádné komentáře:
Okomentovat