Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

středa 1. září 2021

Nepovedený konec prázdnin

 Včera v Českých Budějovicích skončila tradiční zemědělská výstava Země živitelka. Pro návštěvníky (97.000 lidí včetně 4.000 dětí), které neodradil Covid ani chladné (listopadové) počasí v srpnu, byla letošní Živitelka jednou z nejpříjemnějších, pokud se teple oblékli a pokud se vyhýbali stánkům s občerstvením. Ceny bez ohledu na kapsy občanů míří vzhůru.

České Budějovice

Jak bylo včera nesměle uvedeno v některých odvážnějších mediích, HDP v České republice v letošním roce stoupl o 8,2 procenta, což je prý největší skok vzhůru za dobu existence České republiky. Někteří ekonomové, kteří současné vládě žádný úspěch nepřejí, tvrdí, že vysokého růstu HDP bylo dosaženo zásluhou pandemie, lockdownů a jiných omezení, neboť lidé letos příliš utrácejí našetřené peníze, čímž ženou ekonomiku nahoru. Jiného názoru jsou obchodníci a hospodští, kteří tvrdí, že lidé naopak utrácejí málo. 

Ohlédnutí za fotbalovými událostmi uplynulých tří dnů: Slávie v nesmírně hrubém utkání remizovala s Karvinou, která vyrukovala na Slávii se slávistickými zbraněmi, což je dohrávání všech soubojů i za cenu zranění protihráče nebo sebe. Japonského kamikadze připomíná brankář Slávie Kolář, který se více než po míči vrhá do chumlů vyskakujících urostlých protihráčů a spoluhráčů, takže během utkání bývá několikrát kříšen a ošetřován. 

Viktorie Plzeň prohrála s Hradcem Králové, jenž byl podobně bezohledně nabroušený jako Karviná. Plzeň se mimo psychické deky a divného systému hry potýká zřejmě i s nedostatkem financí - určítě jich má méně, než byla zvyklá v minulosti. Takže prodává hráče, nikoli hráče průměrné, ale ty, co jsou na hřištích vidět. Opora zadních řad Jakub Brabec už se vyhřívá v řecké Soluni, Plzeň také opouštějí (na čas) hoši ze zálohy Šulc, Hlavatý, Matějka, Ba Lua, ale naopak zůstávají hráči, kteří pravděpodobně kvůli jménům nebo jiným zvláštnostem zapadají do podivínského vkusu současných plzeňských trenérů.

Podobně činí i Slávie, která prodala do Anglie Simu a do italského Turína Zimu. Zvláštním jevem ve Slávii je nizozemský fotbalista Mick van Buren, výborný fotbalista, který však do Trpišovského systému divokých běžců a la Tecl nezapadá. Má zřejmě ve Slávii smlouvu a pěkný plat, takže se nikam za české hranice nehrne. Slávie ho proto posílá hostovat do různých českých i zahraničních týmů. Nyní Mick jako notorický profesionál posílí poslední Liberec, v němž se trenérského vesla ujal střídavě méně úspěšný, ale mediálně  dokonale profláknutý jako televizní komentátor a cestovatel po českých klubech Luboš Kozel.

Evropa se vrhá na  zavádění vozidel poháněných elektřinou z baterií. Co to je baterie, můžeme se mimo silnice denně přesvědčovat při dobíjení mobilních telefonů, notebooků a fotoaparátů. Jeden nikdy neví, kdy bude baterka prázdná a přístroj bude k ničemu. Pohon strojů elektřinou je spíše módní a ekonomickou záležitostí než cesta k ochraně životního prostředí. Při výrobě baterií, elektrických motorů a elektrické energie se také produkují emise škodlivých plynů, navíc svět bude zamořován použitými nefunkčními bateriemi. Takže nakonec nula od nuly pojde, vsjo rovno, člověk si nevybere, emise jako těžké kovy. 

Evropa zpomaluje auta. Zatímco automobilky se snaží vyrábět stále rychlejší vozidla, některá evropská velkoměsta jim radost kazí tím, že v ulicích omezují rychlost  na 30 km za hodinu.  Nejen Brusel a Paříž, ale také celé Španělsko zpomalilo jízdu ve městech. Češi se nebojí, i kdyby Praha omezila rychlost, čeští borci ještě víc přitlačí na pedál plynu.

Josef Zahradníček


Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.