Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pondělí 27. září 2021

Volební neděle u sousedů. Včera neděle byla

 Dnes ráno mě uvítal na jednom českém serveru titulek oznamující drtivou porážku německé vládní koalice. Skutečnost však je jiná než přání  českých odpůrců křesťansko-demokratické politiky u sousedů. Vítězství SPD v Německu se očekávalo, vystřídání CDU se děje pravidelně. Jednou tahá pilku pravice, podruhé levice, i když v Německu a Rakousku toto dělení nemá tak zřetelnou hranici, jak by si mnozí čeští extremisté přáli.

Německo:

Nakonec se ukázalo, že vítězství německých socialistů není nijak výrazné ani šťastné. Rozdíl  1,5 procenta, tedy vítězství o špičku nosu. Sestavit vládu bude oříšek.

Zajímavé jsou názory německých voličů v jednotlivých oblastech Německa. Socialisté vyhráli na severu Německa, který už od počátku 20. století se socializmem koketoval. Ve 20. letech minulého století zde dokonce bylo vypuknutí bolševické revoluce na vlásku. 

Nezanedbatelnou stopu především v Meklenbursku-Předním Pomořansku  zanechala Německá demokratická republika a její komunistická Jednocená socialistická strana Německa (SED), jejíž značná část členstva přešla do SPD. V této spolkové zemi SPD vedená úspěšnou premiérkou Manuelou Schwesigovou získala 39,6 procent hlasů. Na druhém místě skončila AfD s 16,7% , až na třetím místě CDU s pouhými 13,3 % hlasů (CDU zvítězila  s 33,5 % jen v oblasti Rujany a Stralsundu.)

Extremistická AfD obdržela nejvíc hlasů v Sasku a Durynsku, konkrétně ve všech okresech sousedících se severními Čechami (v okrese Görlitz dokonce dostala 35,8% hlasů.) To je německý výsledek vhodný k českému zamyšlení. 

Téměř ve všech regionech Bavorska byla nejúspěšnější CSU.  CDU byla úspěšná především v průmyslových oblastech při západní hranici. Vzestup Zelených nebyl tak velký, jak se očekávalo. Jasně zvítězili jen ve šlesvickém okrese Flensburg (nejsevernější okres Německa). V Hamburku Zelení obdrželi 24,9%. 

Horní Rakousy:

Zemské volby se včera konaly i v Horních Rakousech. Zde jasné zvítězila Rakouská lidová strana (ÖVP) která si oproti minulým volbám polepšila o 1,2% a získala 37,6 %, tedy dvakrát více než druzí socialisté (SPÖ), kteří dostali 18,6%. Na třetím místě jsou rakouští Zelení s historickým úspěchem 12,3%. V hornorakouském parlamentu bude poprvé v historii zástupci šesti stran. Mimo uvedených třech se jedná o menší populistické strany, které těžily z hlasů odmítačů proti pandemických vládních opatření.


Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.