Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

středa 14. dubna 2021

Vrátí se Vindobona v prosinci 2022 na český jih?

 O návrat populárního rychlíku Vindobona na původní trasu (Dráhu Františka Josefa) mezi Prahou a Vídní usilují především lidé z dolnorakouské oblasti Waldviertel (Polesí) v čele s radním dolnorakouské zemské vlády Ludwigem Schleritzkem (ÖVP). Z občanské záležitosti se však stal problém politický, v němž rakouští Zelení, jejichž zásluhou od roku 1992 Vindobona musí jezdit přes Brno, útočí na vládnoucí lidovce (ÖVP), kteří odmítli stavbu nové dvojkolejné tratě mezi Hornem a Gmündem.

V anketě uspořádané dolnorakouským deníkem NÖN se 70 procent čtenářů vyslovilo pro návrat Vindobony na původní trať, po které bez problémů mohla jezdit v létech 1957 až 1992, přičemž překážkou pro ni nebyla ani "Železná opona," jinak téměř nepřekonatelná. Za tu dobu se Vindobona stala všeobecně uznávaným mezinárodním rychlíkem.

Když se do jednoduché záležitosti obují politici, tak se z ní stane těžko rozmotatelný uzel. To platí i v Rakousku, kde mimo soubojů politických stran válčí zemské vlády s vládou spolkovou. Aktivista Gerald Hohenbichler („Pro FJB“) žádá převést  na Vindobonu finanční prostředky rakouského ministerstva dopravy, z rychlíku Sprinter Wien-Budweis (Sprinter Vídeň-České Budějovice), jehož provoz je s Českou republikou připravován od roku 2016. Ludwig Schleritzko je podezříván z toho, že slibem návratu Vindobony na dráhu FJ v prosinci 2022 se jen připravuje na nové zemské volby, které se konají na začátku roku 2023.

V souvislosti s Vindobonou, mimo spousty politických podezření, padá v Rakousku i spousta absurdních návrhů. Jedním z nich je, aby osobní vlak, který mezi Vídní a Gmündem zastavuje na každé zastávce, pokračoval po České republice jako expres a zastavil pak jen v Praze. Nakonec se všichni shodují na tom, že rozhodující slovo budou mít Zelení (tak jako v mnoha západních zemích), s nimiž je o Vindoboně třeba hlavně jednat. 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.