Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pátek 16. dubna 2021

Hitlera zformovalo Rakousko

Duben je měsícem Hitlerova narození i smrti. V lineckém městském muzeu je nyní instalovaná výstava s názvem "Mladý Hitler - formování diktátora  v letech 1889-1914." Z exponátů výstavy se dá vyvodit, že do Hitlerova mozku se zločinné diktátorské myšlenky nedostaly v Mnichově či Berlíně, ale během 24 let života v Horních Rakousích, v oblasti Innviertel,v Linci a také ve Vídni. Hitler nebyl excentrický, jak se jeví, nýbrž dělal, to co pochytil v prostředí, ve kterém žil.

Hitler (horní řada, uprostřed) ve škole

Na přelomu 19. a 20. století, době, kdy svět žasl nad spoustou úspěšných technických vynálezů i nad kulturními díly vytvořenými známými i neznámými umělci, byly brány vážně i nápady, jejichž autoři by dnes byli považováni za blázny (viz rakouský Čech Jara de Cimrman). Takže žák linecké reálky Adolf Hitler mohl nahlas uvažovat o složení opery, napodobení Richarda Wagnera, aniž znal noty. Hitlera, který sice propadal z některých předmětů, však ve škole nejvíc zaujal učitel dějepisu Leopold Pötsch, jenž nadšeně nade vše vyzdvihoval germánskou rasu.

Na výstavě jsou i nedávno objevené dopisy psané Hitlerovým otcem Aloisem Hitlerem, kresby Hanse Posse, Hitlerova zvláštního pověřence pro zřízení "Vůdcova muzea" v Linci, a první rukopis Hitlerovy biografie z roku 1956 sepsaný Hitlerovým spolužákem Augustem Kubizkem. Protože Hitler, vrah 60 milionů lidí, za svého života tajil vše ze své minulosti, bylo možné v jeho životě pátrat až po roce 1945.

"Je skutečností, že v době Hitlerova mládí v Linci existovalo antisemitské a nacionální maloměšťáctví," řekl včera při vernisáži výstavy starosta Lince Klaus Luger. "Bohužel i v současnosti dochází k podobné situaci, objevují se skupiny lidí, které z vlastních neúspěchů a nepředvídatelného vývoje společnosti poměrně úspěšně obviňují některé rasy a náboženství."



Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.