Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pátek 2. dubna 2021

K velikonocům patří barevná vajíčka

 Velikonoční svátky bývaly v minulosti na středoevropské vesnici doprovázeny spoustou zvyků, z nichž některé se zachovaly do současnosti. České země včetně měst poznamenala vláda komunistů, kteří při potlačování náboženství rozšířili mezi lidmi divoké orgie. Údajně z Moravy přišlo bití děvčat pomlázkami, polévání studenou vodou a především nezřízené pití slivovice a jiných kořalek. Nutno konstatovat, že toto se komunistům podařilo, i když v protikatolickém masarykovsko-benešovském prostředí Čech je to moc úsilí nestálo. Velikonoční hrubosti nejdříve zakořenily mezi osídlenci v pohraničí.

Zvyk, který se komunistům nepodařilo nahradit alkoholem, je barvení vajec. Tento zvyk se zachoval i v okolních zemích. Někde barevnými vajíčky zdobí v zahradách velikonoční stromky. Barvení vajec, ať chemickým barvami či přírodními, je zajímavé z toho důvodu, že na každé skořápce mají barvy jiný tón, nikdy nelze najít dvě stejně nabarvená vejce. V průběhu času byly vymyšleny různé způsoby zkrášlování vajec, od nalepování samolepek až k ručnímu malování kraslic. Barevná vejce dávné minulosti sloužila dětským hrám a společně s velikonočními mazanci  se jimi obdarovávali koledníci, což byli vesničtí chudí lidé.

Barvení vajec je snadné, vyžaduje jen trpělivost. Kdo se chce i při této činnosti chovat ekologicky použije přírodní barviva. Velmi jednoduché hnědé barvivo jsou slupky z cibule. Je dobré je shromažďovat delší dobu, Vaří se asi 10 minut, pokud se voda nezbarví červeno-hnědě. Potom se do barvy vloží vařená vejce, která se tam nechají podle toho jak intenzivně mají být nabarvena. lepší výsledek barvení je, pokud se do cibulové barvy vloží vejce horká, čerstvě uvařená.

Dalšími přírodními barvivy jsou špenát, červené zelí a červená řepa. Jemně nakrájený jeden druh zeleniny (asi 30 dkg) se nechá 30-45 minut dusit ve vodě s trochou octa. Vařená vejce se vloží do odvaru a nechají se v něm alespoň 30 minut, vhodné je nechat je tam i celou noc. Bílá vejce po barvení mívají různé pastelové tóny, každé jiný. 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.