Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 3. dubna 2021

Velikonoce s respirátory. Zahradníček komentuje

 Zásluhou posledních dvou rekordně teplých dní se mizerná průměrná březnová teplota zlepšila o celý jeden stupeň, takže březen 2021 nebyl nejchladnějším březnem prvních 21 let 21. století, dokonce skončil až někde na 5. místě. První jarní den, který začal v půlnoci mrazem -8°C je jistou předzvěstí studeného jara. Dnešní ledový vítr také něco takového naznačuje.

Tak to má být!

Do dubna se s námi vydalo nejen studené počasí, ale také hnusná pandemie koronaviru Covid-19, s ní související očkování a přibývající idiotské chování některých lidí včetně opozičních politiků. Kvůli rouškám a respirátorům se však vzteká kdekdo. Vládou nařízený nouzový stav včetně zákazu opouštět okres má být do 12. dubna, přesto je dneska (2.4.2021), o velikonocích, možné na chalupách zaznamenat parkující drahá tlustá auta.  Předtím se jejich posádky jistě zúčastnili davových mejdanů na Náplavkách a v parcích. Sekačky Pražáků, kteří pohodlně přejeli hranice několika okresů a přivezli pandemii, už rozeznívají venkov. Opakuje se loňské jaro; trvale žijící obyvatelstvo vesnic se musí ukrývat před vetřelci. Divné mravy. Do 1 km vzdálené sousední vesnice v jiném okrese policie domácí lidi na nákup nepustí. Na Pražáky si vesničtí policisté netroufnou, na ně jsou i všechny vlády krátké. 

V polovině letošního studeného března se ojediněle vzpomínalo na nacistickou okupaci a vznik Protektorátu Čechy a Morava. Kdosi vzpomněl i na vznik Slovenské republiky 14. března 1939. Tento den se po roce 1989 na Slovensku slavil  jako den, kdy Adolf Hitler vysvobodil Slováky z české okupace. 14. března 1992 několik tisíc lidí slyšelo v Bratislavě projevy slovenských politiků, tehdy poslanců Federálního shromáždění ČSFR, o českých židobolševicích Masarykovi, Benešovi a Havlovi a dalších  vrazích slovenského národa. Za bouřlivého potlesku a skandování byli Andrej Hlinka a Jozef Tiso oslavováni jako největší Slováci historie.

Není možné tvrdit, že na rozbití Československa se v roce 1992 nepodíleli pražští šovinisté, pro které mělo Slovensko být jen poslušným pomocníkem při přehlasování komunistů, tak jako bylo po roce 1918 pomocníkem při přehlasování českých Němců. Polistopadové zrušení, bez náhrady, těžkého slovenského průmyslu byla naivita do nebe volající. Rovněž privatizace s vytunelováním průmyslových podniků pravděpodobně poškodila Slovensko víc než české země.

Uběhlo 28 let slovenské samostatnosti, v níž nacionalizmus a vzpomínky na dobu Hlinkových gard ztrácejí lesk v aférách politických, hospodářských i mafiánských. Bez Hitlerovy ochrany a černých uniforem není pro generaci současných Slováků slovenská samostatnost ničím pozoruhodným.

V Horních Rakousích se policii zásluhou sledování internetu podařilo dopadnout "Drogové krále", jemuž je 18 let. Drogový dealer v krátké době vydělal při prodeji drog 143.000 eur (3,72 mil. Kč). Za takto získané peníze si nakoupil spoustu nejluxusnějšího zboží, především oblečení, kterým se chlubil v hudebních scénách na internetu. To policii stačilo. 

Jaro pod psa je i ve sportu. Zásluhou pandemie se mohou uskutečňovat jen profesionální soutěže, takže s přicházejícím mizerným jarem je v nižších soutěžích mizerná nálada. Na každotýdenní a častější testování amatérský sport nemá peníze. K nevoli pražských sportovních novinářů se vytrácí Kúdelova glasgowská rasistická aféra. "Všichni ostatní jsou blbci, nám nikdo nerozumí, my jsme výjimeční, a jsme oběti," tvrdí šéf Slávie Tvrdík.  Česká reprezentace včetně Kúdely hrála, a nečekaně prohrála, ve Walesu a žádná další rvačka se nekonala. Reprezentace přišla o první místo ve skupině, tedy o přímý postup. Junioři do 21 let také nečekaně prohráli se Slovinskem a o postup přišli.

"Ľudia robia kraviny…" zpíval kdysi Ivan Mládek. Píseň by se dne hodila při čtení článku, že jistí módní návrháři přišli s vynálezem nové módy, jíž jsou pánské sukně. Sukně je prý pro muže nejpohodlnějším oblekem a v blízké době této módě podlehne každý muž, který ji okusí.

Přestože Český statistický úřad měl na přípravu sčítání lidi několik let, objevují se ve formulářích různé chybičky. Největší problém v dotazníku spoustě lidem dělají kolonky o zaměstnání. Zaměstnancem je prý i ten, kdo pracuje alespoň 1 hodinu týdně. Člověk navíc nemůže napsat, jako třeba u náboženství, co skutečně dělá, ale musí si vybrat některé zaměstnání z repertoáru statistiků, i když ve skutečnosti s ním nemá nic společného. Statistici zapomněli na starší občany, kteří mají ještě staré občanské průkazy s platností trvalou, které už nejsou v evidenci. Okolo 20 tisíc lidí tedy není možné sečíst online.

Josef Zahradníček


Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.