Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 24. ledna 2021

Lockdown už leze na nervy každému. Zahradníček komentuje

 24.1.2021; 5:32   - V uplynulém týdnu bylo netradiční počasí. Teploty nad nulou a obleva. Období mezi 20. a 25. lednem bývá nejchladnější v roce, i v tomto století už byly zaznamenány průměrné teploty pod -20°C.  Dny se prodlužují, většina lidí by už ráda viděla jarní slunce. Jsou však také lidé, kteří mají ze sněhu, mrazu a tuhé zimy radost. Zvláště letos, kdy v době pandemie, někteří nemohou doma nudou vydržet a přes všechny zákazy vyrážejí na uzavřené sjezdovky nebo na slabě zamrzlé vodní hladiny. 

Bez diváků, ale pravým "anglickým" tempem (2 zápasy za týden), začala v polovině ledna, o víc než měsíc dříve než v minulosti,  1. česká fotbalová liga. Hráči a rozhodčí běhající v tričkách a trenýrkách po namrzlých trávnicích zaslouží obdiv.  Zimní fotbal je v západních zemích tradicí, protože v přímořských státech jsou zimy mírnější. Výhodou jsou také velké stadiony s vysokými zakrytými tribunami, které ledový vítr na plochu nepustí. 

Svět má za sebou inauguraci nového amerického prezidenta Bidena, který po agresivním republikánovi Trumpovi "zdědil" Ameriku politicky rozdělenou a zamořenou koronavirem Covid-19.  Trumpovi příznivci na jihu Spojených států šíří fámy, že nošením roušek růst pandemie podporuje. A spousta lidí tomu začíná věřit. Jsou sice na jihu USA také zavřené některé restaurace a hotely, ale jsou otevřené obchodní domy, jimiž proudí davy lidí, jako by žádná pandemie neexistovala. Připočteme-li k tomu zvyk Američanů neustále přejíždět ze státu do státu, a tím koronaviry rozšiřovat i do oblastí, kde lidé dodržují hygienu, jsou v USA naděje na potlačení pandemie hodně malé. Pokud Covid neporazí jako první Amerika, neporazí ho nikdo.

Odpor proti rouškám dorazil i do české Poslanecké sněmovny, kam bez roušek přišli dva revolveroví poslanci  zvoleni za Okamurovu nacionální SPD. Když politici porušují hygienická pravidla, nelze se divit, že je budou porušovat i někteří siláci z ulice. Není pochybnost o tom, že rušitelé vládních nařízení si vzali příklad z bývalého prezidenta Klause, který chodí bez roušky, jak na shromáždění antirouškařů, tak zadním vchodem uzavřené restaurace pro dlabanec v "krabičce". O Klausově inteligenci "a la Trump" si nelze dělat iluze. Tragédií je, že se nenajde nikdo, kdo by mu byl schopen vysvětlit, že jeho fašistické teorie o nutnosti promořit obyvatelstvo a zbavit se tím(vyhubit) nemocných a slabých jedinců bere vážně jen několik jemu podobných individuí, že tím jenom  dokáže podrážet nohy obětavým zdravotníkům, kteří s Covidem bojují s vypětím všech sil.

Jednání Poslanecké sněmovny bylo tento týden docela zajímavé. Poslanci nejdříve odhlasovali prodloužení nouzového stavu do 14. února. Do té doby se situace v počtu nakažených asi příliš nezmění. Nedovoluje to ekonomika domácností. Lidé prostě potřebují vydělávat peníze, chodit do práce, udržovat kontakty - což je základ šíření pandemie - a nosit korona domů. Lidé jsou zvyklí na jednu svou vyšlapanou pěšinu a nechtějí nic měnit. Současná opatření jsou brána jako dočasná. Zdá se, že nemoc brzy neustoupí, proto by lidé měli přemýšlet o změně chování. 

Poslanecká sněmovna odhlasovala nepochopitelnou regulaci trhu s potravinami. Tím samozřejmě podráždila Brusel, neboť volný trh je podstatou Evropské unie. Je pravděpodobné, že český zákon, pokud projde v Senátu, bude příčinou úpravy dotačních pravidel EU, tak aby čeští zemědělci na některé dotace nedosáhli.

Potom se zákonodárci trochu poprali o mikrofony, čímž Českou republiku opět ve světě proslavili jako zemi východního typu.

Premiér Babiš tento týden vynadal sám sobě. Jeden den oznámil, že roušky na obličeji lidi málo chrání, že vyjde nařízení chodit do uzavřených prostor (obchodů a veřejné dopravy) jen s respirátory. Druhý den zase nabádal občany, aby respirátory nekupovali - vláda je prý zajistí za pevnou cenu.

Josef Zahradníček. 


Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.