Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

středa 21. března 2018

Mrzne, a letní čas je za dveřmi

V neděli 25. března 2018 ráno začíná opět letní čas. Přetočení hodin o 1 hodinu dopředu bude opět doprovázeno pokřikem odpůrců, kteří operují jeho škodlivostí na lidi, zvířata a životní podmínky celé Evropy.

Oponenti uvádějí, že změnou času trpí nejvíc dětí a staří lidé, dochází k dopravním nehodám, pracovním úrazům, krávy dojí méně mléka. 


Prvně byl u nás letní čas zaveden v roce 1916, přičemž důvodem byly úspory využitelné armádou. Rovněž za 2. světové války byl zaveden letní čas. V poválečném období byl v souvislosti s ropnou krizí zaveden letní čas v některých zemích (EHS) v roce 1973. V ostatních zemích to způsobovalo problémy v dopravě, a tak v příštích letech byl letní čas nenápadně zaváděn i v dalších evropských zemích. V Československu byl letní čas poprvé zaveden 1. dubna 1979. Od té doby je pravidelně každý rok. 


Zrušení letního času navrhují aktivisté ve všech evropských zemích, téměř každý rok o problému jednají vlády a parlamenty jednotlivých zemí i Evropský parlament a Evropská komise. Výsledkem jsou dohody o dalším jednání.


Zastánci zrušení letního času však narážejí na argument, že nelze spočítat, kolik by jednotlivé země zrušení letního času stálo. V současnosti zásluhou výpočetní techniky je na letní čas orientována většina ekonomiky a nikde neví, co by zásah do tohoto systému mohl způsobit.


Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.