Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pondělí 19. března 2018

Březen, za kamna vlezem. Zahradníček komentuje


"Březen, za kamna vlezem! Duben, ještě tam budem!" letos staré přísloví platí dvojnásob.  Přestože po mrazivém prvním březnovém týdnu meteorologové předpovídali značné oteplení, příroda se rozhodla je ignorovat a místo teplého sluníčka je tady nová zima. Kdepak, poroučet větru dešti nikdo nedokáže. Kalendář sice napovídá, že dnes začíná jaro, celodenní mráz hovoří o větší zimě než o vánocích.

Podle kalendáře už by měly v plném proudu být všechny fotbalové soutěže, ale rozjely se naplno jen ty nejvyšší, i když se většinou jedná o hru za neregulérních podmínek. Mráz, sníh, vítr.  Stejné podmínky prý mají oba soupeři. Podle mne to, za jakých povětrnostních podmínek se hrálo v sobotu v Jihlavě nebo na Spartě, nemělo se sportem mnoho společného. Navíc fotbal na Spartě dorazil tzv. video-rozhodčí. Něco jiného viděli diváci v reálu a na svých obrazovkách, něco jiného asi viděl rozhodčí Královec na videu. Výsledkem různých úhlů pohledu byla neodpískaná ruka slávisty Stocha a obráceně odpískáný faul Teclův. Je pravdou, že Sparta byla v druhém poločase mizerná, ale podříznutí od Královce v poslední minutě prodloužení si nezasloužila.

Po českých prezidentských volbách se konaly volby i v Rusku. Tam je situace jasná už v prvním kole, protože stávající prezident Vladimír Putin získal tři čtvrtiny hlasů a bude řídit Rusko dalších šest let, a možná až do smrti jako Stalin. Proč  je Putin tak oblíben? Důvodů je mnoho. Jednak Rusko se ekonomicky stabilizovalo, lidem ve městech se daří lépe než za dob Sovětského svazu i za dob Jelcinových, ale mnohem větší váhu pro Rusy má to, že Putin jim vrátil pocit, že žijí opět ve vojensky silném státě a nepřátelé na Západě mají z Ruska strach. V tom se Rusové od Čechů moc neliší, i když Čechům stačí jen pohrozit několika uprchlíky  a slíbit potrestání Kalouska a padají do náruče slovenskému StB i Pitomiovi.

Prezident Zeman za přítomnosti svých příznivců oslavil na Hradě volební vítězství, přičemž zapěli bývalé umělecké opory ÚV KSČ Michal David a Helena Vondráčková. Venku se sice protestovalo za dodržování  Ústavy , ale to je asi všechno, co je možné proti Zemanově většině udělat.

Proti Zemanovým výjezdům do krajů se vzbouřili hejtmani, neboť jedna taková žranice uspořádaná pro prezidenta a jeho doprovod stojí kraje průměrně 370.000 korun. "Ať si bužírují za své!" říkají na adresu Hradu hejtmani. Kraje si také nejsou jisté, jestli takové prezidentské návštěvy jsou pro ně přínosem. V krajích jsou většinou jiné problémy než v Praze. Rozbité silnice, nedostatek lékařů a nadbytek divočáků. Tady ani peníze nestačí. Lékaře z Prahy na venkov nedostanou ani milionové podpory na vybavení ordinací, myslivce do lesa nevyžene ani dvoutisícové zástřelné na jedno prase.

Mimo divokých prasat se v české přírodě rozmnožili také bobři. Za poslední čtyři roky se jejich počet prý téměř zdvojnásobil. První jedinci se na české území dostali asi před deseti lety ze soukromých chovů v Rakousku a Bavorsku. Bobři okusují kmeny stromů a keřů, které padají do vodních toků a vytvářejí v nich hráze, takže dochází k záplavám v okolí. Navíc bobři ničí stromky až do vzdálenosti 50 m od vody. Jediným přirozeným nepřítelem bobra je prý vlk. Problém je v tom, že vlci se raději zdržují ve vyšších neobydlených polohách, kdežto bobři vyhledávají údolní řeky a potoky.

V těchto dnech by se dožila padesáti let dětská filmová hvězda sedmdesátých let Tomáš Holý. Jak vytrhnout velrybě stoličku, Jak dostat tatínka do polepšovny a dalších asi 16 filmů. Ideální dítě pro mladé rozvedené matky. Z malého drzého kluka se však brzy stala herecká primadona napodobující chování dospělých herců.  Tím jeho herecká dráha skončila, dospělých primadon - a kvalifikovaných - se mezi herci vždy najde dost. Tomáš Holý zahynul při autonehodě krátce po listopadovém převratu, v předjaří 1990. Bylo mu 22 let. Podíl měl alkohol.
Josef Zahradníček

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.