Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 25. března 2018

Zmrzlý sv. Josef i fotbalisté. Zahradníček komentuje


Když jsem před týdnem napsal, březen za kamna vlezem, tak jsem ještě věřil meteorologům, že svátek sv. Josefa a konec března přece jen bude teplejší než první dvě dekády. Na oteplení to zatím vůbec nevypadá. Průměrná teplota v březnu je o 2 °C nižší než v lednu.

Ve Francií opět došlo teroristickému útoku, při kterém zemřelo několik nevinných lidí.  Lze pochopit mladé Američany, že vyšli do ulic protestovat proti volnému prodeji zbraní. Nelze však pochopit kritiku a nadávky, kterých se kvůli tomu Američanům dostává v českých diskusích. Jediným důvodem k takovému pokřiku je asi jen to, že omezení držení zbraní před časem doporučila EK. A když jde o odpor proti EU, český chrapoun neváhá dělat tabbula rasa, třeba na to padne tohle odyum. Co by to bylo za estebáky, milicionáře, bývalé důstojníky armády a bezpečnosti i běžné pohraničníky a všemožné funkcionáře bývalého režimu, aby nevyužívali internet a z teplých doupat neposílali do světa dezinformace a špínu.

Historie počítačů je starší než si myslíme.
Konrad Zuse
V českých podmínkách bylo první počítačové monstrum koncem 50. let minulého století v nějakém vědeckém ústavu. Je však známo, že v nacistickém Německu sestrojil plně funkční počítač už v roce 1936 nějaký Konrad Zuse. Ještě v 60 letech se takový počítač skládal z několika desítek skříní o rozměru asi 2x1x1 m, chlazených podobným způsobem jako spalovací motory. První osobní počítač se na trhu objevil v roce 1975 a stál 10.000 marek. V Československu v 70. letech byl názor, že počítače nepatří do rukou jednotlivců, ale vybrané socialistické organizaci,tzv. podnikům výpočetní techniky. Teprve koncem 80. let byl povolen dovoz osobních počítačů. Dnes je počítač samozřejmostí téměř v každé domácnosti.

Nesmím zapomenout na fotbal, vysoké soutěže v celé Evropě si daly pohov, a tak reprezentační týmy hrály kvalifikační turnaje i přátelská utkání. Čeští fotbalisté si vyjeli do Číny, aby se zapojili do boje o Čínský pohár. První utkání se jim vůbec nepovedlo. Hráli sice proti nesmírně vyspělému fotbalovému týmu Uruguaje, ale prohráli zásluhou školáckých chyb. A to mrzí dvojnásob. Daleko lepší bylo sledovat boj českých fotbalistů do 21 let s Chorvatskem. Naši sice šťastně vyhráli, ale mnohem cennější je způsob, jakým proti zkušenějším Chorvatům hráli.
Josef Zahradníček

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.