Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

čtvrtek 17. listopadu 2016

Vítězný listopad jednou také skončí. Zahradníčkovy úvahy.

Je dnes podobně sychravé počasí jako onoho pátku 17. listopadu 1989, podobně sychravá je i nálada mezi lidmi. Za 27 let se ve vztahu občanů k politikům změnilo jen to, že je možné veřejně je kritizovat, i když dnes je opět snaha tuto kritiku zarazit.

  1. listopad byl zařazen mezi svátky především kvůli zviditelnění politiků. V Praze a dalších městech dnes vyjdou do ulic řvouni, aby se vykřičeli, jednotlivé skupiny se navzájem obvinili z ukradení revoluce. Politici a profesoři zase budou řečnit a kázat moudra. Tu a tam padne pár facek, či někoho sebere policie. Oslava Listopadové revoluce však musí být, jako bývala oslava Vítězného února.

Okázalé oslavy nemohou vydržet věčnost, jednou musejí skončit. Pokud bude vývoj pokračovat současným směrem, kdy bolševici v parlamentu volají po zavírání kritiků prezidenta (není problém rozšířit na ministry, poslance, senátory, primátory atd.) je naděje na novou totalitu, která může 17. listopad přesunout na únor a znovu oslavovat za pomoci lidových milic.

Kdybych mohl, dnešní svátek bych kvůli tomu, jak je zneužíván, zrušil.  Je to jen vykropování mrtvoly, která už nikdy neožije. Nacisté oslavovali Mnichovský  puč, komunisté oslavovali říjnovou revoluci, nakonec všechna sláva jednou skončila. Tak skončí i oslava 17. listopadu. Čím dřív , tím lépe.

V úterý se hrálo další nepovedené utkání české fotbalové reprezentace s Dánskem. Bylo to utkání sice jen přátelské (1:1), ve kterém o nic nešlo než o zdraví hráčů a diváků. V sychravém počasí s teplotou okolo nuly, přišlo v 9 večer na stadion v Mladé Boleslavi  1700 diváků. To se hlavně nelíbilo novému trenérovi reprezentace Jeronýmovi, který Mladou Boleslav nazval nefotbalovým městem. To Pražákovi nikdy nedojde, že na stadiony mimo Prahu nechodí jen místní lidé, ale někdy je polovina z okolí 50 km a více. A vydat se v noci hodinu jízdy do Mladé Boleslavi,  2 hodiny mrznout v hledišti stadionu, hodinu jet domů a ráno v 5 hodin už spěchat do práce, to může udělat jen velký obětavec, jakých už moc v národu není.

Zahradníček Josef, 17. 11. 2016

1 komentář:

  1. Žádný režim v Čechách nevydrží víc než 40 let, takže změna je stále pravděpodobnější.

    OdpovědětVymazat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.