Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

čtvrtek 21. května 2015

Fakta o rozdílech mezi městy a vesnicemi

Minulý režim hlásal přibližování vesnice městu, příliš se mu to nepovedlo. O mnoho lepší na tom není současnost. Některé rozdíly mezi městem a vesnicí mizí, ale objevují se nové. V některých aspektech se život na vesnici a ve městě pořád liší.

Na vesnici utratí lidé průměrně 4 až 5 tisíc korun měsíčně. Ve větších městech a Praze je to 15 až 20 tisíc. V Praze jsou i extrémní hodnoty – více než 75 tisíc korun měsíčně utratí tři procenta lidí, zatímco na vesnici nikdo.

Česká domácnost na vesnici měsíčně uspoří zhruba tisíc až tři tisíce korun. Poměrně významné procento dotazovaných neuspoří nic, na vesnici jde o 5 procent, ve městech dokonce o 14 procent obyvatel.

Dostupnost bankovních služeb je stále klíčovou součástí správy rodinných financí. Většina obyvatel vesnice si pro své peníze chodí na poštu. Na druhou stranu si na poště vybere hotovost sotva pětina obyvatel Prahy.

Velký rozdíl je ve výběru peněz z bankomatu. V Praze je to až 97 procent lidí, naopak na vesnici tento způsob využívá  desetina lidí. Pražané společně s obyvateli menších měst (zmínily více než dvě pětiny lidí) také častěji než lidé z vesnic (1 procento lidí) navštěvují pobočky své banky. 

Lidé žijící na vesnici se oproti obyvatelům měst téměř nevěnují  koníčkům a zálibám.Za sportem na vesnici nevyráží prakticky nikdo, sportování se dospělí lidé na vesnici nevěnují. Ve městech přibližně tři pětiny lidí.

Na vsi neexistují procházky, zato práci okolo domu se věnuje 90 procent lidí. Ve velkých městech oproti tomu do přírody vyrazí několikrát do týdne 16 procent dotázaných a do domácích oprav se pravidelně pouští necelá polovina z nich.

Na internetu tráví více svého volného času Pražané a lidé z měst. Téměř 90 procent z nich surfuje pravidelně několikrát v týdnu oproti čtvrtině lidí žijících na vesnici.

75 procent lidí na vesnici nemá hypermarket nebo supermarket dostupný do 1 hodiny cesty veřejnou dopravou

Liší se spokojeností s dostupností základní školy - nejspokojenější jsou lidé menších měst (71 procent), nejméně naopak lidé z vesnic (55 procent) a Prahy (56 procent)
.
Do nemocnice se výrazně rychleji dopraví lidé z větších měst a Prahy. V hlavním městě je do pěti minut v nemocnici oproti průměru ČR více než dvojnásobně větší podíl lidí (13 procent). Na vesnici naopak jen jedno procento. (Tento průzkum jako reakce na údaje Poštovní spořitelny byl uskutečněn v pěti vesnicích s méně než 150 obyvateli).


Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.