Ze studie týmu Antonia Gasparrini z londýnského Hygienického a tropického ústavu vyplývá, že extrémní vedro není pro lidský organizmus více nebezpečné než zima. Vědci v létech 1985 až 2012 sledov ali příčiny úmrtí ve 13 zemích světa. Evropa byla zastoupena Itálií, Španělskem, Švédskem a Spojeným královstvím. Výsledky byly zveřejněny v časopise "Lancet".
Při velkém horku trpí srdce a krevní oběh. Při velkém chladnu navíc trpí dýchací a imunitní systém. Zima se podílela na 7,29 procent úmrtí, kdežto vedro jen na 0,42 procent úmrtí. Přímo jako jediné příčiny úmrtí se extrémy teplot podílí jen bezvýznamným množstvím.
Většina úmrtí je při ochlazení, například v Madridu lidé nejvíc umírali při teplotě 8°C. Druhá nejčastější byla teplota 25°C. Při teplotách nad 30°C se počet úmrtí snižuje. Nejméně úmrtí ve Španělsku je při teplotě 22°C.
Studii v komentářích zpochybnili čínští vědci Keith Dear a Chang Wang z univerzity Duke Kunshan, kteří se pozastavili nad tím, že nebyly brány v úvahu faktory jako stáří, nemoci, majetkové poměry zemřelých, a také prostředí, ve kterém lidé zemřeli. Rovněž různí klimatologové připomněli vlny veder v roce 2003, kdy v Evropě jejich následkem zemřely desetitisíce lidí.
Fotogalerie
Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.
Žádné komentáře:
Okomentovat