Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

čtvrtek 21. listopadu 2013

Brdy musí být zdravý stojící les, nikoli kompost ekologů.

Zruší se v Brdech vojenský újezd nebo ne? Stane se chráněnou krajinnou oblastí? To jsou otázky, o kterých se nyní debatuje. Objevily se i názory, že po zkušenostech z Národního parku Šumava, kde už dlouho řádí ekologové, by Brdy měly zůstat to, co byly doposud.

Brdy v minulosti postihla několikrát docela významná mnišková i kůrovcová kalamita. Ve 20. letech minulého století Brdy vypadaly podobně jako dnes Šumava, všude byly holiny. Ale díky tomu, že území obhospodařovali vojáci a byl to hospodářský les, dokázali tam rychle a účinně zasáhnout, protože se nemuseli dohadovat s organizacemi ochrany přírody.

Kdyby vše zůstalo, jak to je, tak by to bylo určitě lepší než národní park. Bylo by dobře, kdyby území zůstalo vojenským prostorem.  Ovšem pouze s přístupem pro nemotorizovanou veřejnost tak, jako to bývalo za první republiky. Tehdy v Brdech byla hustá síť turistických stezek, turisté a armáda spolu bez problémů spolupracovali a turistický ruch tam byl intenzivnější než dnes. Armáda by jistě zabránila i masivnímu vpádu pražských podnikatelů, kteří to do Brd mají blíž než na Šumavu, která počtem návštěvníků nenaplňuje jejich představy.


Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.