Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 24. listopadu 2013

Banskobystrický šok: Hlinkovci prý vstávají z mrtvých?

Velkým překvapením skončily sobotní krajské volby v Banskobystrickém kraji. Kandidáta vládní strany Směr-sociální demokracie Vladimíra Maňku porazil představitel krajní pravice Marian Kotleba. Maňka, který v prvním kole získal 49% hlasů, získal ve druhém kole pouze 44,46 procenta hlasů. Naopak Kotleba (v prvním kole získal 21%) dokázal neuvěřitelným způsobem mobilizovat voliče a ve druhém kole získal 55,53 procenta hlasů.


Kotleba, který kandidoval za ĽS-NS (Ľudová strana - Naše Slovensko), tak obsadí post župana (v ČR hejtmana). V Banskobystrickém kraji byla jako v jediném vyšší účast, než v prvním kole.

Vítězství Kotlebu je porážkou demokracie na Slovensku. Demokratické strany teď musí spojit své síly a čelit extremismu,“ reagoval předseda opoziční Slovenské demokratické a křesťanské unie Pavol Frešo. Také Adolf Hitler se dostal k moci demokratickým způsobem,“ dodal.

Deník Pravda upozornil, že v čele banskobystrického kraje bude čtyři roky stát představitel politických sil, které hlásají rasizmus, xenofobii a nenávist k demokracii. Jejich hajlující stoupenci pochodují pod symboly fašistického válečného slovenského státu. Oslavy 70. výročí Slovenského národního povstání bude mít v příštím roce na starosti politik, jehož první pokus o politickou stranu skončil před několika lety soudním zákazem právě proto, že její program se otevřeně inspiroval politickým systémem režimu, proti němuž povstání v Banské Bystrici v roce 1944 vypuklo,“ napsal list ve svém komentáři.

Deník upozorňuje, že Kotlebova strana může za několik let vstoupit i do parlamentu. Pokud s tím něco nebudeme dělat, katastrofa, která je dnes v Banské Bystrici, se z ní bude šířit dál,“ dodává list.

1 komentář:

  1. Novinári úplne ignorujú fakt, že obyčajný občan Kotleba, stredoškolský učiteľ a ing. ekonómie, starý mládenec, žijúci s matkou z 500eur mesačne, bez jediného bilboardu dal dole podpredsedu MEGAstrany Smer.

    A to len preto, že ľuda to tak chceli. Po prvom kole zistili, že sa to možno dá a tak prišli k urnám. Maňkovi nepomohli ani hlasy z osád...

    OdpovědětVymazat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.