Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pondělí 5. listopadu 2012

Zajímavé vesnice: Kolence.

Ves Kolence (455 m) se nachází 4 km východně od Lomnice nad Lužnicí, v pásu zúrodněné oblasti mezi rybníky a bažinami na jihozápadě a hluhokými lesy na severovýchodě. Název obce patrně je od polní plodiny kolenec, které se zde říkalo špergl.

První zmínky o vesnici jsou z roku 1378, kdy patřila pánům ze Stráže. V 15. století poddaní z Kolenců, společně s poddanými z Klece, Novosedel a Mláky, patřili k hradu Flughaus, který se poblíž nalézal. Koncem 15. století jsou uváděni páni z Kolence. Na počátku 16. století měl Kolence Václav Vencelík z Vrchovišť, který sidlil na Stráži. Ten vesnici v roce 1518 prodal Václavu Fraňkovi z Libochova. Od něho celé strážské panství koupil Jan z Lobkovic, pán na Bystřici (Nové). V roce 1577 celé strážské panství koupil Vilém z Rožmberka a připojil ho k panství třeboňskému, u kterého Kolence zůstaly až do zrušení roboty v roce 1848. V roce 1588 bylo v Kolencích 16 osedlých, 2 podruzi a 1 krčmář. V roce 1848 Kolence měly 378 obyvatel, v roce 1928 měly 385 obyvatel.

Základ obce vytvořily zemědělské usedlosti postavené na severní a jihovýchodní straně návsi, jejíž podstatnou část zabírá velký rybník. Chalupy se táhnou podél silnice, jak k Lomnici, tak k Novosedlům.

Mimo zemědělství mělo zdejší obyvatelstvo možnost pracovat v panských lesích a v lomech, kde se lámal stavební kámen. K obci patřily dvě hájovny. Škola byla postavena v roce 1894. 


Ves Kolence je částí obce Novosedly nad Nežárkou. Má nyní 148 obyvatel

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.