Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pátek 26. října 2012

Novosedly nad Nežárkou, zajímavá obec.


Obec Novosedly nad Nežárkou  se nachází asi šestnáct kilometrů jihozápadně od Jindřichova Hradce a deset kilometrů severovýchodně od města Třeboň. Na východ od vesnice (1km) protéká řeka Nežárka. Na západě (2 km) teče řeka Lužnice. Jméno obce vyjadřuje skutečnost vesnice nově osídlené.

Novosedly (lidově Novosedla) jsou starou obcí, která poprvé je zaznamenána v roce 1359, kdy patřila k panství Strážskému a kdy už zde stál kostel sv. Václava. Páni ze Stráže pocházeli z rodu vítkovského tak jako Rožmberkové, kteří se strážského panství zmocnili. V 15. století Novosedly patřily kratší dobu nedalekému hradu Flughaus, jenž však brzy zanikl. Vzhledem k tomu, že Novosedly leží na suchém místě mezi dvěma řekami, trpěly častými pochody vojsk, zvláště v 19. století, která obyvatelstvu zabavovala potraviny a dobytek.

Novosedly jsou podlouhlá vesnice, jejíž budovy jsou hlavně postaveny u silnice vedoucí od Mláky ke Kolencům. Základ Novosedel (v jižní části) odpovídal jihočeskému typu obcí. Centrem byla podélná náves s rybníky a se selskými statky okolo. Dnes na parkově upravené návsi je křižovatka silnic, kaple sv. Jana Nepomuckého, pomník padlých v první světové válce a bývalá obecní kovárna.  Další domy včetně jednopatrové budovy školy byly postaveny u silnice, až ke kostelu na severozápadě podlouhlé vesnice.  

 O Novosedlech se šířila legenda, že kdysi byly městečkem, ve kterém se konaly trhy na vepřový dobytek. Také se traduje, že v obci byl pivovar. Historicky je ovšem doložena jenom ves Novosedly s panským dvorem.

K velkému rozvoji Novosedel nad Nežárkou došlo ve 20. století, kdy se staly rušnou obcí. V roce 1912 byla postavena škola. Ve dvacátých letech zde žilo až tisíc lidí. To se odrazilo v zřizování spousty živností. Obec byla elektrifikována v roce 1926. Vzniklo zde několik družstev, které po 2. světové válce přešly pod Hospodářské družstvo. Novosedly dlouho odolávaly kolektivizaci, JZD zde bylo založeno až v roce 1955. V roce 1962 k němu byla připojena družstva Kolence a Mláka. Sloučené družstvo patřilo po roce 1970 k nejúspěšnějším zemědělským podnikům v okrese Jindřichův Hradec.

Novosedly nad Nežárkou jsou obcí, v jejichž třech částech (Novosedly, Kolence, Mláka) nyní žije 660 obyvatel. K sloučení obcí došlo v roce 1962.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.