Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pondělí 22. října 2012

Hatín, zajímavá obec.


Obec Hatín (484 m) se nachází ve zvlněné krajině na okraji Třeboňské pánve,  12 km západně od Jindřichova Hradce, na křižovatce cest Jindřichův Hradec - Lomnice nad Lužnicí a Stráž nad Nežárkou - Kardašova Řečice.
První zmínky o Hatíně jsou z roku 1384. Většina katastru obce je pokryta lesy. Na východě do obce zasahuje Velký hatínský rybník, který jí dodává jistý půvab. Starší část Hatína, se zemědělskými usedlostmi a údolní návsí s rybníkem a potokem, je hodně zarostlá stromy a keři. Novější část Hatína, s rodinnými domky a chatami, se nachází u silnice k Jindřichovu Hradci, na severním břehu Velkého hatínského rybníka. U křižovatky silnic je bývalá škola, před kterou jsou pomníky obětem obou světových válek.

Na území obce se nachází zámek Jemčina, který vedle starého hřebčína z roku 1691  nechal hrabě Černín postavit v roce 1747. Součástí zámku je 18 m vysoká kaple se vzácnými freskami. 

Po pozemkové reformě v roce 1923 zámek získal československý stát, v roce 1950 se v něm usadila československá armáda, která zde v 60. letech umístila raketové vojsko. V devadesátých letech se zámecké objekty staly soukromým majetkem a slouží jako rekreační zařízení.

Obec Hatín má 3 části (Hatín, Stajka, Jemčina) ve kterých žije okolo 200 obyvatel. Před rokem 1990 byl Hatín střediskovou obcí a centrem zemědělství, do kterého patřily i další vesnice. (R. Fischer)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.