Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

úterý 2. října 2012

Políkno, zajímavá obec.

Ves Políkno se nachází ve zvlněné krajině necelých 5 km západně od Jindřichova Hradce, mimo hlavní trasy, na křižovatce méně frekventovaných silnic.

Hlavní část vesnice tvoří polokruh usedlostí a chalup kolem velké kaple a školy. Další budovy se nacházejí ve svahu, podél silnice k východu. V dolní části se nacházejí objekty zemědělské velkovýroby. Další kaplička se nachází v severovýchodní části, u silnice na Buk.


Nejstarší zmínky o Políknu pocházejí z roku 1395. Jeho další historie se shoduje s oblastí Jindřichohradecka,  které po Vítkovcích z Landštejna drželi Rožmberkové, po nich páni z Hradce. Od  17. století měli Hradecké panství Slavatové, po nich Černínové.

Políkno (většina obyvatel české národnosti) se stalo v roce 1938 součástí Německé říše a do roku 1945 patřilo do německého okresu Nová Bystřice.


Políkno je vesnicí, ve které žije okolo 200 obyvatel.  Na první pohled nenápadná obec  dělá svou upraveností velmi dobrý dojem. Kostelík byl v roce 2011 uveden do vzorného stavu, pěkná je požární nádrž pod ním. Rovněž bývalá škola, její okolí a parčík nesou známky dobré péče. (R.Fischer)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.