Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 29. září 2012

Zajímavé vesnice: Stajka.

Stajka je klidná vesnice 10 km západně od Jindřichova Hradce. Je to jedna z nejstarších vesnic v oblasti. Původně se jmenovala Stájice, od 15. století Stejka. Současný název Stajka je oficiální od roku 1924.

První zmínky o vesnici Stajka jsou z roku 1380, ale vzhledem k tomu, že ležela na zemské stezce, po níž do Čech přijížděla a přicházela spousta kupců a jiných pocestných, kteří zde přespávali a přepřahali, jedná se  určitě o ves mnohem starší než je Jindřichův Hradec, do něhož byla zemská stezka přeložena ve 13. století. Formanské povozy  také dali Stajce název, německy se začala nazývat Stutten, od slova Stutte-kobyla. Po postavení silnice z Plavska do Hatína a do Roseče se Stajce vyhnul téměř veškerý silniční provoz.
Stajka je podlouhlá malá vesnice, hlavní shluk domů se nachází v ulicové části, podél silnice k Roseči. V jižní části se nachází rybník, u něhož stojí větší usedlosti. Tři větší statky  a objekty kolektivizované velkovýroby se nacházejí ve východní části, jakoby oddělené od vesnice. Na severním břehu rybníka stojí kaple z roku 1877, na jejíž fasádě jsou asymetrické sluneční hodiny a deska připomínající padlé v první světové válce. Škola ve Stajce nebyla, děti chodily buď do Roseče nebo do Hatína.Ve Stajce nyní žije okolo 50 lidí, vesnice je částí obce Hatín (2 km), která vzhledem k výhodné poloze na břehu velkého rybníka a na křižovatce silnic byla v předlistopadové době centrem celé oblasti. (R.Fischer) 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.