Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

úterý 25. září 2012

Přestal jíst a zemřel.

Člověk by s autorkou výroku z nadpisu téměř soucítil, kdyby nevěděl, že se jedná o kocoura. Smát se nebo plakat? Bohužel polidšťování zvířat je v mediích už na denním pořádku. Jak to s polidšťováním je,  mohl by jistě sdělit pan herec Srstka, který si na úkor těch nebohých zvířátek v televizi přilepšuje k důchodu.

Už v obecné škole jsme se učili, že pes je šelma psovitá a kočka šelma kočkovitá. Přiblížily se šelmy lidem, nebo lidé šelmám?  Při čtení některých internetových fór takový dojem také vzniká. Současnou českou vládu a česká města ovládl zvrhlý liberalizmus-darwinizmus, který hlásá, že i v současné české společnosti mají právo na slušný život jen ti nejsilnější predátoři.

Psi se už v pravěku dostali  do lidské společnosti, protože jim vyhovovalo přiživit se tím, co člověk odhodil. Podobně kočky, které u lidských obydlí nacházely myši a ptáky. Ještě před několika lety se na vesnici těžko našel člověk, který by řekl, že kráva jí a prase zemřelo. To ještě bývala zemědělská vesnice, bez různých nepřizpůsobivých maloměšťáků, kteří dnes pronikají na vesnici a vnucují jí své zvyky. Na jedné straně ohrnují namyšlené rypáčky nad zemědělci, kteří pracují s hnojem, na druhé klidně spí v posteli se smradlavým psem. O místenkách pro zvířata v dopravních prostředcích se také ví.

V některých zemích jsou psi chováni na maso a kočky na kožešinu. Měli jsme na vojně partu "provianťáků", která při vycházkách se specializovala na chytání koček, ze kterých potom v garážích si připravovala hostinu. Kdo ochutnal, pochválil. I kastroly byly vyleštěné.

Vyprávěl mi kdysi bývalý zaměstnanec rekreačního střediska vlády, kde v šedesátých letech pracoval, jak pro ministry a politiky připravovali hostiny ze psů. Měli na to specialistu ze sousední vesnice, jenž sháněl určitá plemena psů, které doma vykrmoval. Týden před ohlášenou hostinou psa porazili, a celý týden koupali v nějakých lácích a nakládali do zeleniny.  A soudruzi ministři bužírovali a chválili.

Nechápu veterináře, kteří se jistě museli učit, že zvířata "nejí", ale žerou, "neumřou", ale pojdou nebo chcípnou, nejsou "těhotná", ale březí a "nechodí na záchod do zeleniny", ale kálí, že majitelům zvířat nevysvětlí rozdíl mezi člověkem a zvířetem.  Snad se bojí, že by přišli o zákazníky. Byl jsem svědkem scény, jak se majitel psa rozčílil k nepříčetnosti, když jeho známý se zeptal, jestli ta čuba je březí. Dodnes spolu nemluví. Ti veterináři, kteří se od klientů ještě polidšťovat zvířata nenaučili, by mimo léčení psů a koček mohli páníčky posílat na psychiatrii. Nebo rovnou zavolat doktora Chocholouška. (M.Veselý)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.