Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 22. září 2012

Sophia Loren: Z popelky se stala princezna.


Sofie Lorenová, jedna z nejznámějších žen druhé poloviny 20. století se narodila 20. září 1934. Kdo ji neznal, podle tváře i postavy by jí zařadil mezi aristokratky. Narodila se však jako Sopfia Shikolone ve zchátralé chýši v rybářské vesnici. Otec opustil matku ještě před narozením Sofie. 

V rozpadající rybářské boudě, o hladu a v bídě strávila dětství. Kvůli štíhlé vytáhlé postavě a velkým očím dostala mezi dětmi přezdívku "Okáč." Když se jí později ptali, proč má tak krásné oči, odpověděla: "Krásné oči nemůže mít ten, kdo nikdy neplakal."

 Když jí bylo 15 let (v roce 1949) zúčastnila se soutěže "Princezna moře", o nejhezčí barevné plavky . A vyhrála. O rok později vyhrála v Římě národní soutěž krásy "Miss Elegance." To změnilo scela její život. Jako šestnáctiletá se objevovala na titulních stranách časopisů, byla zahrnována dary a drahým ošacením a zvána na recepce. Při další soutěži svým zjevem okouzlila režiséra Carla Ponti - a Sofie se brzy objevila na filmových plátnech. Během pěti let hrála ve 34 filmech. Měla nejen krásu, inteligenci a herecký talent, ale především ctižádost a houževnatost. "Rozhodla jsem se, že už nebudu chudá, že budu mít všechno, co mají slavné hvězdy, a proto jsem se usilovně učila a tvrdě pracovala."
V polovině padesátých let už byla Sofie velkou hvězdou, symbolem Itálie. V té době začalo dvacetileté přátelství s režisérem Vittoriem De Sica, kterého považuje za hlavního učitele. Hrála v jeho 14 filmech. Producentům se nelíbilo její příjmení Shikolone. Hledání jména bylo jednoduché a šťastné. Režiséra při pohledu na plakát, v němž hrála jakási Martha Toren, napadlo vyměnit písmeno T za L. A na světě bylo jméno Loren, s nímž Sofie dobývala svět.

Režisér Carlo Ponti byl nešťastně ženatý, chtěl se rozvést a oženit s Lorenovou, ale manželka s rozvodem nesouhlasila. V roce 1957 Ponti s Lorenovou odjeli do Mexika, kde se vzali. V Itálii svatba uznána nebyla, a tak trvalo 10 let, než úřady Pontiho manželství rozvedly. Po dvou potratech se Sofii v roce 1966 narodil syn Carlo jun. (Carlito), v roce 1970 se jí narodil syn Eduard. Sofie byla v reálném životě pravá italská temperamentí matka-milující blázen, jak ji mohli diváci poznat v mnoha filmech. Z obou synů se stali umělci, starší je dirigentem, mladší režisérem.

Po roce 1970 se popularita Lorenové začala zmenšovat. Ponti se její slávu snažil prodloužit napsáním knihy "Žít a milovat." Vydání knihy bylo doprovázeno halasnou reklamní kampaní, aby si svět slavnou hvězdu připomněl. Připomněl, ale jen na krátkou chvíli, svět už měl nové umělecké směry a nové ideály ženské krásy. V roce 1974 Carlo Ponti zemřel.
  V roce 1980 Lorenová natočila film, ve kterém hraje sama sebe v různých obdobích života. V roce 2002 hrála ve filmu, který režíroval jejín syn Edoardo Ponti.  "Nemohu tomu věřit, že uteklo dlouhých 60 let  od doby, kdy mi bylo 12 let," řekla Lorenová před několika léty. "Pořád se mi zdá, že je mi 12 let, že se na svět dívám stále těma svýma širokýma dětskýma očima. Pořád mě zajímá život. Jsem vděčná za každý nový den, za každý novou informaci. Pokud vám zůstalo v duši dětství, je to to nejlepší, co se vám mohlo stát."

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.