Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 22. září 2012

Ratiboř, zajímavá obec.

Ratiboř (512 m), v okrese Jindřichův Hradec, je další obcí založenou na středověké zemské stezce vedoucí ze Stráže nad Nežárkou k Chýnovu a Praze. Zemědělské obci daly základ usedlosti postavené podél podlouhlé návsi, která směrem k východu znatelně stoupá do kopce.
 První písemné zmínky o Ratiboři pocházejí z roku 1265, ovšem usuzuje se, že zde lidé žili mnohem dříve, určitě před založením hradu Neuhaus (Jindřichův Hradec) v roce 1220. Dosvědčují to zmínky o strážní tvrzi, zvané Čestův hrádek, jedné z těch, které na zemských stezkách poskytovali ochranu poctivým pocestným.

Přestože zemědělské usedlosti v Ratiboři byly po roce 1960 z velké části přestavovány a upravovány, stále jsou  dokladem, hlavně ty na severozápadní části návsi, že zdejším zemědělcům se v minulosti poměrně dařilo. Daří se i nadále, i v době, kdy české zemědělství je záměrně rozbíjeno a dušeno, v Ratiboři zůstalo prosperující zemědělské družstvo, které intenzivně obdělává většinu pozemků v katastru.

Přibližně ve středu obce byla v roce 1780 postavena kaplička Panny Marie, s  nepravidelnou štíhlou věží, připomínající podkarpatský stavební sloh. Mohutné lípy vedle kapličky byly zasazeny při výstavbě, jsou tedy více než 230 let staré. Škola byla v Ratiboři zřízena v roce 1830. Nyní zde škola není, jednopatrová budova školy, postavená v horní části návsi, slouží jako hostinec a byty. Elektřina je v Ratiboři od roku 1923.

V západní části ratibořského katastru byl ve 14. století , v době panování Karla IV. postaven rybník Holná, který v 16. století přestavěl rybníkář Jakub Krčín z Jelčan, takže rybník Velká Holná má v současnosti rozlohu 244 hektarů. Jeho hráz je dlouhá 380 m. Je v něm ostrov  Naxos, nazvaný podle stejnojmeného ostrova v Egejském moři.

Nedaleko Ratiboře, v místech kde se v 15. století usadil nějaký poustevník, byl roku 1503 postaven poutní kostel sv. Barbory. Za císaře Josefa II. byl kostel zrušen, jeho vybavení rozprodáno, poustevna zbořena. V roce 1888 byla zde postavena myslivna. Poutě, obnovené v roce 1895, byly u Barbory pořádány až do roku 1938, kdy se území směrem k Jindřichovu Hradci, německý jazykový ostrov, stalo součástí Německé říše. Kostel byl zrušen a sloužil jako lesní kůlna. V současnosti je z kostela soukromý rekreační objekt, veřejnosti nepřístupný.

Ratiboř je samostatnou obcí. žije v ní 180 obyvatel

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.