Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pátek 6. srpna 2010

Toulky po Blatech (33).

Lhota.
(Předcházející část)Vesnice Lhota (u Dynína) leží na silnici mezi Záblatím a Dynínem. Skládá se ze dvou částí, Lhoty a Lhotského Dvora. Ve Lhotě je sice málo domů, ale ty, které jsou udržovány, připomínají rozkvět vesnice v 19. století.

Nejstarší písemné zmínky o Lhotě, tehdy nazývaná Lhota Německá, pocházejí ze 14. stoleti. Je uváděno, že při rozšiřování Záblatského rybníka v letech 1580 až 1582 ocitla se celá ves pod vodou. Současná vesnice Lhota byla tedy postavena později na jiném místě. Dvůr Lhota, nalézající se 1 km od vesnice, nad rybníkem Záblatským, byl postaven třeboňským schwarzenberským velkostatkem v roce 1889. V místě stávala středověká tvrz Zdeňka ze Lhoty.

Ve dvacátém století Lhotský Dvůr užíval Státní statek Třeboň (Velkovýkrmny), kterému pro chov prasat staré budovy nestačily, a tak vedle postavil tři podlouhlé pavilony. Na břehu Záblatského rybníka postavil domky pro zaměstnance. Tradiční hospodaření, spojené s pravidelným sečením luk, postupně zaniklo. Původní vlhké louky a pole, které se nehodí pro velkovýrobní zemědělské technologie, zarostli dřevinami.

Za první republiky a za války, kdy ve vsi žilo okolo 180 lidí, byla Lhota jednou z dobře prosperujících vesnic na Blatech. Po nástupu komunistického režimu, v době kolektivizace, byli z vesnic víceméně násilnou cestou vyhnáni mladí lidé. Usadili se ve městech, a pokud se oni a jejich potomci do vesnic vrací tak jen jako chalupáři, pro něž jsou smyslem života peníze, nové střechy na chalupách, naleštěná drahá auta a řvoucí sekačky.

Lhota je částí obce Dynín. Ve Lhotě žije 17 obyvatel (z toho počtu je 10 důchodců), ve Lhotském Dvoře je asi 30 obyvatel.(R. Fischer)Pokračování

2 komentáře:

 1. " vrací tak jen jako chalupáři, pro něž jsou smyslem života peníze, nové střechy na chalupách, naleštěná drahá auta a řvoucí sekačky "
  Opravdu?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. http://rozhledy2010.blogspot.com/2012/01/mestak-na-vsi-je-legracni-i-nebezpecny.html

   Vymazat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.