Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

čtvrtek 5. srpna 2010

Toulky po Blatech (32).

Záblatí
(Předcházející část) Obec Záblatí leží severozápadně od Lomnice nad Lužnicí, pod hrází Záblatského rybníka. Jedná se o obec s hustou zástavbou a se řadou zachovalých zemědělských usedlostí, postavených ve stylu selského baroka.
Záblatí bylo založeno asi koncem 13. století. Ještě před založením obce stával v místech klášter nebo zemská tvrz. K tomuto původnímu objektu patřil dvůr. Původní obec Záblatí zasahovala do míst, kde je jihovýchodní část Záblatského rybníka.

Roku 1340 bylo Záblatí majetkem Zdeňka ze Lhoty. Roku 1430 přechází obec do majetku pánů ze Šternberka a je připojena k panství bechyňskému. Roku 1475 Zdeněk ze Štemberka nechal na potoce Stojčíně budovat Záblatský rybník (338 ha). Roku 1513 pak ves se dvorem a rybníkem koupil Petr z Rožmberka a připojil k třeboňskému panství.

Záblatský mlýn, jeden z největších v jižních Čechách, byl z podnětu rybníkáře Jakuba Krčína z Jelčan postaven na Zlaté stoce v roce 1575. Podle pověsti stojí mlýn na místě starého kláštera, ze kterého vedla podzemní chodba až do Třeboně (15 km). Na příkaz třeboňské rožmberské vrchnosti museli v Záblatském mlýně mlít poddaní ze 14 vesnic.

V roce 1841 si obec Záblatí postavila školu a kapli. Před druhou světovou válkou zde žilo 260 obyvatel.

Záblatí je samostatnou obcí v okrese Jindřichův Hradec, v níž žije 81 obyvatel. (R. Fischer)Pokračování

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.