Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pátek 9. července 2010

Toulky po Blatech (6).

Borkovice.
Předchozí část Půvabná blatská vesnice Borkovice leží na křižovatce silnic mezi Svinami, Mažicemi a Žíšovem, v nadmořské výšce 416 m.

Poblíž současných Borkovic stávala již v roce 1250 vesnice Krátošice, patřící k hradu Chýnov. Vesnice z nějakého důvodu zanikla, její zbytky byly v objeveny roce 1880 při kácení lesa; v pozadí jména Borkovice lze tušit bor-les, o něhož pochází i výraz borka, jež značí buď kůru nebo rašelinovou cihlu. V 18.století patřila větší část borkovických poddaných k třeboňskému panství, menší část k panství Zálší, jež bylo v držení pánů Vratislavů z Mitrovic. V roce 1700 celé Borkovice, všech osmnáct usedlých, zcela vyhořelo.


Na nepravidelné návsi stojí kaple z roku 1814, pomník padlým v první světové válce, jednopatrová škola, obchod, hospoda a rybník. Na návsi, i mimo ní, stojí selské statky s ozdobami selského baroka. Podle letopočtů na domech byly většinou postavené v první polovině 19. století, což svědčí o tom, že zde se stavební styl, označovaný jako selské baroko, narodil a odtud hromadně rozšířil po celých Blatech. Statky v ostatních blatských vesnicích byly v selském baroku stavěny a zdobeny mnohem později, někde až na počátku 20. století.

V rašeliništi nedaleko Borkovic je smírčí kříž z 16. až 18.století. Kříž se pomalu propadá do země, říká se, až zcela zmizí, že bude konec světa.

Kolem roku 1930 žilo v Borkovicích okolo 400 obyvatel, v obci byl hasičský sbor, který si zřídil divadelní jeviště. Autobusové spojení do Týna nad Vltavou a do Veselí nad Lužnicí bylo dvakrát denně.

Život v Borkovicích ovlivnilo a ovlivňuje obrovské rašeliniště, jež se rozkládá severně od obce. Dříve zde lidé z Borkovic a okolí ručně dobývali borky, jimiž vytápěli domy. V současnosti je rašelina těžena průmyslovým způsobem a používá se pro výrobu zahradnických substrátů. Vytěžené plochy jsou rekultivovány. Je zde stanice pro výzkum rašeliny a zúrodnění půdy. Poblíž je od roku 1980 přírodní rezervace Borkovická blata (4.5 ha).V Borkovicích se v roce 1924 narodil hudební skladatel Ladislav Kubeš.

Borkovice jsou samostatnou obcí, ve které žije 237 obyvatel. (R.Fischer) Pokračování

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.